15:06 21 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

طالبان از پیشنهاد ترکیه مبنی بر دعوت نشست وزیران خارجه کشورهای اسلامی در افغانستان استقبال کرد.

به گزارش اسپوتنیک، طلوع خبر داده است که کابل از پیشنهاد وزارت خارجه ترکیه مبنی بر سفر وزیران خارجه شماری از کشورهای اسلامی به افغانستان، استقبال کرده است.

مقامات امارت اسلامی می‌گویند که نشست وزیران خارجه کشورهای اسلامی در کابل می‌تواند چالش‌های سیاسی حکومت کنونی با کشورهای جهان را حل کند.

وزیر خارجه ترکیه مولود چاووش اوغلو به روز چهارشنبه در یک نشست خبری با وزیر خارجه اندونیزیا از سفر وزیران خارجه کشورهای اسلامی تا چند روز دیگر به کابل خبر داد.

وزیر خارجه ترکیه گفته است که این سفر به هدف ایجاد شرایط لازم برای زمینه سازی به کمک‌های بشری به افغانستان صورت خواهد گرفت. به گفته وی، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این باره با شماری از وزیران خارجه کشورهای اسلامی گفت‌وگو شده بود.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی وزارت اطلاعات و کلتور در این باره گفت: «در عموم گام بهتر و خوب است. ما استقبال میکنیم و انشالله از آنها پذیرای خواهیم کرد و این می‌تواند مسائل و مشکلات سیاسی کشور را که در ارتباط با کشورهای بیرونی داریم تا حد زیاد حل سازد.»  

از سویی هم، امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی روز پنج‌شنبه به ترکیه رفته است و قرار است با مقام‌های ترکیه دیدار کند.

آقای مجاهد می‌گوید یکی از آجندای دیدار امیر خان متقی با مقامات ترکیه، گفت‌وگو در باره چگونگی برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای اسلامی در کابل خواهد بود.

طارق فرهادی آگاه مسایل سیاسی گفته است: «برای بعضی کشورهای اسلامی سوالات زیاد پیدا شده، بعد از آمدن طالبان در قدرت بعضی ها تصمیم گرفته شده، مثلاً حکومت سرپرست تا چه وقت، مشارکت دیگران چطور میشود. مثلاً بسته بودن مکاتب دختران در لیسه تا چه وقت.»

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر گفت: «تا هنگامی که کشوری به نام افغانستان و افغان‌ها وجود داشته باشد؛ ما باید به اوضاع رسیدگی کنیم. هر حکومتی که در راس قرار داشته باشد، نباید این کشور را ترک کنیم.»

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که قرار است مسکو نیز در بیستم ماه اکتوبر نشستی را در باره مسایل افغانستان میزبانی کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر