08:09 27 فبروری 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

متخصصان کانادایی در پژوهشی مشخص کردند که مغز افرادی که دست به خودکشی می زنند از لحاظ ترکیبات سلولی با دیگران تفاوت دارد.

به گزارش اسپوتنیک، متخصصان کانادایی از انستیتوت سلامت روانی در دانشگاه داگلاس در طی یک مطالعه مشخص نموده‌اند  که افسردگی مزمن با کاهش شدید تعداد آستروسیت ها در مغز همراه است.

نتایج این پژوهش در مجله علمی Frontiers in Psychiatry منتشر شده است .

محققان بافت مغز مردانی را که در پی ابتلا به افسردگی شدید خودکشی کرده بودند، با نمونه های به دست آمده از افراد سالم روانی مقایسه کردند. مشخص شد که سلولهای گروه اولی فاقد شمار زیادی از آستروسیت ها بود. این سلول ها عملکردهای زیادی مغز انسان را پاسخگو می‌باشد.

آستروسیت‌ها به گروهی از سلول‌های مغزی موسوم به سلول‌های گلیا تعلق دارند. تا مدتها پیش دانشمندان تصور می‌کردند که سلول‌های گلیل نقش کوچکی در فعالیت‌های مغزی ایفا کرده و از نورون‌ها به طور ساختاری و تغذیه‌ای حفاظت می‌کنند.

دانشمندان می‌گویند، برخلاف نورون ها، آستروسیت‌ها حتی در بزرگسالان به تعداد زیادی دوباره احیا می‌شوند. بنابراین،  آنها خوشبین هستند که اگر روزی به دلیل کاهش تعداد آستروسیت ها پی ببرند و راهی برای رفع این کاهش فراهم کنند، احتمال دارد به افراد مبتلا به افسردگی مزمن به سادگی کمک کنند.