07:38 23 سپتمبر 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

رئیس سابق پارلمان اسلواکی از مقامات این کشور خواسته است تا برای آغاز مذاکرات با روسیه زمینه واکسن اسپوتنیک وی ضد کرونا دست به کار شوند.

به گزارش اسپوتنیک، آندره دانکو ، رهبر حزب ملی و رئیس سابق پارلمان اسلواکی از مقامات این کشور خواست که مذاکرات با روسیه در زمینه تهیه واکسن ضد کرونای اسپوتنیک وی Sputnik V را آغاز کنند.

دانکو به مقامات آن کشورتوصیه کرد: "در مورد تولید احتمالی واکسن روسی در اسلواکی برای مردم به  داستان سرایی نپردازید". "هیچ کس از روسیه قرار نیست Sputnik V را در اسلواکی تولید کند ، حتی اگر کسی در اینجا بخواهد. بهتر است مذاکرات با طرف روسی در مورد تهیه این واکسن در خود اسلواکی آغاز شود. "

پیشتر جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در جریان دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که اروپا و روسیه بتوانند در زمینه‌های مختلف از جمله استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» با یکدیگر همکاری کنند.

وی تولید و اثبات کارایی واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را «خبری خوب برای بشریت» خواند و ابراز امیدواری کرد که این واکسن برای استفاده گسترده به تایید آژانس دارویی اروپا نیز برسد.

واکسن اسپوتنیک وی نخستین واکسن کرونا در روسیه را مرکز گمالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه با همکاری وزارت دفاع روسیه می سازد و تاکنون میلیون ها  دوز از این واکسن تولید شده است.  

گفتنی است که نشریه معتبر علمی «لنست» به تازگی در گزارشی نتایج مثبت آزمایش‌های انجام گرفته روی افراد داوطلب دریافت کننده واکسن اسپوتنیک را مورد تایید قرار داده است.

بنا به گزارش لنست، نتایج منتشر شده از روند آزمایش‌های صورت گرفته روی دریافت کنندگان واکسن روسی «اسپوتنیک‌ وی» حکایت از آن دارد که این واکسن عوارض جانبی بسیار اندکی دارد و تا حدود 92 درصد بر ایمن‌سازی بدن در برابر ویروس کرونا کارایی دارد.