02:35 25 سپتمبر 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

یک زیست شناس بریتانیایی حجم ذرات ویروس کرونا را در جهان محاسبه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، کریستین یتس، دانشمند زیست شناسی ریاضیات در دانشگاه باث در بریتانیا، دریافته است که تمام ذرات ویروسی که باعث بیماری همه‌گیر کرونا شدند می‌تواند در یک قوطی نوشابه استاندارد جای بگیرد.

طبق مقاله منتشر شده توسط یتس در ویب سایت Conversation، وی برای محاسبه حجم ذرات کرونا از ارقام جهانی مبتلایان و بار ویروسی استفاده کرده است. در نتیجه، این دانشمند دریافت کرد که در همزمان دو کوینتیلیون (یا دو میلیارد) ذرات کرونا وجود دارد.

یتس خاطرنشان کرد که اگرچه تعداد ذرات بسیار زیاد و تقریباً با تعداد دانه‌های شن و ماسه در کره زمین است، اما اندازه‌های آنها فوق‌العاده کوچک است. شعاع یک ذره ویروسی حدود هزار برابر کوچکتر از شعاع موی انسان است و قطر آن 100 نانومتر است.

این دانشمند برای دریافت حجم یک ذره ویروسی، آن را در با تعداد ذرات ضرب کرد و در نتیجه وی تمام حجم ذرات هم زمان موجود در جهان (12 میلی‌لیتر) را دریافت کرد. یتس خاطرنشان کرد که ذرات شکل کروی هستند، به همین خاطر فضای خالی بین آنها وجود دارد، اما حتی در این صورت کل حجم فقط 160 ملی‌لیتر خواهد بود و ذرات «یک قوطی کولا را پر نخواهد کرد».

سازمان جهانی صحت در تاریخ 11 مارچ سال گذشته اعلام  کرد که کووید-19 به یک بیماری همه‌گیر در سطح جهان تبدیل شده است.