01:53 25 جون 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
10
ما را در دنبال کنید

دانشمندان امریکایی برای اولین بار دلایل درد مفاصل و عضلات را در بعضی از بیماران مبتلا به کرونا اثبات کردند و این موارد را با استفاده از تصاویر رادیولوژیکی نشان دادند.

به گزارش اسپوتنیک، نتایج مطالعه دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن در مجله اسکلت رادیولوژی منتشر شده است.

بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا از دردهای مفصلی و عضلانی شکایت دارند و برخی از آنها عوارض جدی تری مانند آرتریت روماتوئید، میوزیت خودایمنی یا التهاب ناحیه انگشتان پا، معروف به انگشتان استخوانرنج می‌برند.

این دانشمندان به همراه داکتران کلینیک نورث‌وسترن مدیسن، یک مطالعه گذشته‌نگر را بر روی بیماران بستری در شفاخانه نورث‌وسترن مموریال شیکاگو بین ماه می و دسمبر سال 2020 انجام دادند که در جریان ابتلا به بیماری کرونا یا پس از بهبودی آن در بدن آنها علائم «عجیب» مشاهده شد. این علائم آنها را مجبور ساخت با به یک روماتولوژیست یا متخصص پوست مراجعه کنند.

 نویسندگان این بیماران را با استفاده از مجموعه‌ای از روش های رادیولوژیک - CT ، MRI، سونوگرافی - مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که علائم اسکلتی- عضلانی پس از کووید-19 اغلب با واکنش خود ایمنی بدن در ارتباط هستند.

یکی از نویسندگان این مطالعه و دانشیار رادیولوژی اسکلتی عضلانی دانشکده طب گفت: ما متوجه شدیم که ویروس کرونا بدن را مجبور به حمله به خود می‌کند، که می‌تواند منجر به مشکلات روماتیسم شود که به درمان طولانی مدت نیاز دارد.

نویسندگان معتقدند در این موارد برای تشخیص دقیق تر، استفاده از روش های تصویربرداری مدرن ضروری است.

سازمان جهانی صحت در 11 مارچ سال 2020 اعلام کرد که کرونا به یک بیماری همه‌گیر کرونا در سطح جهان تبدیل شده است.