00:56 21 اکتوبر 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

دانشمندان امریکایی مسیر تکاملی را دریافتند که جهش های ویروس کرونا را شکست ناپذیر می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ژورنال Cell، دانشمندان امریکایی مسیر تکاملی که ویروس کرونا که طی 5 ماه در بدن انسان با سیستم ایمنی ضعیف طی کرده است، دریافتند که کدام جهش ها به ویروس کرونا اجازه می‌دهند از سیستم ایمنی فرار کند.

اکثریت عظیم مبتلایان پس از بهبودی از شر ویروس کرونا خلاص می‌شوند، اما شماری، به طول مثال، افرادی که دارای بیماری های خودایمنی هستند یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دریافت می‌کنند، می‌توانند ناقل مزمن عفونت شوند.

سیستم ایمنی ضعیف چنین افراد قادر نیست ویروس را یک بار برای همیشه از بین ببرد، اما به حمله به آن ادامه می‌دهد و ویروس سعی می‌کند خود را دوباره تنظیم کند تا از این حمله جلوگیری کند. در نتیجه، پس از مدتی در بدن افراد آلوده با ایمنی ضعیف، جهش‌های جدیدی ظاهر می‌شود که در برابر اثرات آنتی بادی یا داروهای ضدویروس مقام هستند.

مطالعه هر یک از این موارد خاص اطلاعات ارزشمندی را در مورد روشهای تکامل و سازگاری ویروس در اختیار زیست شناسان قرار می‌دهد.

نویسندگان متذکر می‌شوند که اصلی‌ترین اقدامی که می‌تواند از ایجاد عامل بیماری‌زا جلوگیری کند، واکسیناسیون جهانی است. در غیر این صورت، واکسین‌ها و درمان های فعلی ممکن است در برابر جهش در موج بعدی عفونت ویروس کرونا موثر نباشند.