11:27 23 اکتوبر 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

شرکت فایزر اعلام کرده که تا کنون هیچ مدرک موثقی در خصوص خطر لخته شدن خون بیماران پس از تزریق واکسن ضد کرونا BioNTech موجود نیست.

به گزارش اسپوتنیک، شرکت فایزر می گوید که تا هنوزهیچگونه شواهدی در مورد خطر عوارض ترومبوآمبولیک "لخته شدن" خون مرتبط با استفاده از واکسن کرونای BioNTech پیدا نکرده است.

با توزیع بیش از 200 میلیون دوز واکسن در سراسر جهان، فایزر ارزیابی گسترده ای از سوابق ایمنی تجمعی فعلی واکسن Pfizer / BioNTech BNT162b2 را انجام داده است، که هیچ پایه ای برای نتیجه گیری اینکه عوارض ترومبوآمبولی شریانی یا وریدی، یا بدون ترومبوسیتوپنی وجود دارد، پیدا نشده است.

این شرکت اظهار داشت که داده های مربوط به همه عوارض جانبی پس از واکسن را که قبل از 27 مارچ 2021 گزارش شده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

اعلامیه این شرکت در حالی منتشر شده است که واکسن جانسون و جانسون پس از موارد لخته شدن خون به حالت تعلیق درآمده است.

شرکت داروسازی و تجهیزات پزشکی آمریکایی «جانسون اند جانسون» روز گذشته (12آپریل) اعلام کرد که تحویل واکسن ضدکرونای خود به اروپا را عقب می‌اندازد.

آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام کرد که به دلیل بروز شش مورد لخته شدن خون در واکسینه‌شدگان با واکسن کرونای آمریکایی "جانسون اند جانسون" تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است.

بر این اساس «جانسون اند جانسون» اعلام کرد: «ما این موضوع را با مقامات بهداشتی اروپا در میان گذاشتیم و تصمیم گرفتیم عرضه واکسن‌های خود به اروپا را به تعویق بیندازیم.»

در مجموع شش نفر که بین 18 تا 48 سال سن داشتند، بین6 تا 13 روز پس از تزریق واکسن «جانسون اند جانسون» دچار گونۀ نادری از لخته خون مغزی همراه با کاهش پلاکت خون شده‌اند که از این تعداد یک نفر جان خود را از دست داده است و بیمار دیگری در وضعیت بحرانی به سر می‌برد.

قرار بود در هفته‌های پیش‌رو صدها هزار دوز از این واکسن به اروپا تحویل داده شود.