خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

یک تن از اعضای شورای علمی ستاد مبارزه با کرونا در ترکیه از احتمال تولید واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه در آن کشور خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، افشین امره کایپماز، یکی از اعضای هیات علمی ستاد مبارزه با کرونا در صحبت با روزنامه "ینی سافاک"  گفت که ترکیه مجوز تولید واکسن روسی علیه کرونا "اسپوتنیک وی" را صادر کرده است.

وی در ادامه افزود: "آزمایشات سم شناسی بر روی واکسن "اسپوتنیک وی" در ترکیه انجام شده است و شرکتی که درخواست تولید آن را داده بود، مجوز تولید را دریافت کرده است. هزینه این واکسن در ترکیه حدود 10 دالر خواهد بود."

در همین حال یکی از اعضای شورای علمی کرونا ویروس در ترکیه گفت، آزمایشات واکسن "اسپوتنیک وی" در ترکیه ادامه دارد، اما صحبت در مورد تولید این دارو هنوز زود است.

شایان ذکر است که  واکسن اسپوتنیک وی، به عنوان نخستین واکسن ضد کرونا در ماه آگست سال 2020 در روسیه تایید شد و صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه دست اندر کار تامین مالی طرح تولید این واکسن، آن را با موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه تولید کرده است.

صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه از ماه اکتر سال 2020 با کشورهای مختلف برای عرضه و بویژه تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی مذاکره می کند و محموله هایی از این واکسن به چندین کشور نیز ارسال شده است.

این واکسن در حال حاضر در 60 کشور با جمعیت کل حدود 3 میلیارد نفر مورد تایید قرار گرفته است. تاثیرگذاری 91.6 درصدی این واکسن بر اساس انتشار داده ها در مجله پزشکی برجسته "لانست" تأیید می شود.