07:11 22 سپتمبر 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

نشریه طبی لانست به پنهان کردن حقایق در مورد خطر بیماری همه‌گیر کووید-19 متهم شد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه دیلی‌میل به نقل از کتاب محقق طبی مدیر ولکام تراست «جرمی فارار» گزارش داد، از ابتدای شیوع کرونا، نشریه طبی بریتانیایی لانست دسترسی منحصر به فرد به کارهای عملی داشت که ارتباط عامل بیماری‌زا را از فرد به فردی دیگر تایید می‌کرد، آنها آنها را پنهان نگاه داشت.

به گفته این متخصص، اطلاعات به دست داشته این نشریه در همان ابتدای شیوع بیماری همه‌گیر کرونا، می‌توانست از افزایش تعداد عفونت‌ها جلوگیری و جان میلیون انسان را نجات دهد. با این حال سردبیران لانست اولین تحقیق طبی چینی را «وقتی هر ثانیه در حال حساب بود» منتشر نکردند و همچنان به توصیه‌های اپیدمیولوژیست‌های برجسته توجه نکردند.

مدیر ولکام تراست خاطرنشان کرد شواهدی مبنی بر این که انتشار ویروس توسط حامل بیماری یا حامل گسترش می یابد، همچنان در دسترس عموم قرار نگرفته است. وی افزود: جهان باید فوراً این را می‌دانست. <...> که سرعت شاید در هنگام شیوع بیماری بیش از هر چیز دیگری مهم بود.

فارار خاطرنشان کرد که در چین در مورد خطر ویروس جدید در اواخر سال 2019 میلادی، زمانی که اولین موارد آلودگی در شهر ووهان ثبت شد، صحبت کردند. ظاهراً نشریه لانست تحت فشار مقامات چینی بود که نمی‌خواستند این اطلاعات منتشر شود.

بیماری همه‌گیر کرونا برای نخستین بار در دسمبر سال 2019 میلادی در شهر ووهان ولای هوبئی، کشور چین شناسایی شد و به سرعت قلمرو شهرهای دیگر چین را گرفت تا بالاخره در سراسر جهان گسترش یافت.

در 11 ماه مارچ سال 2020 میلادی، سازمان جهانی صحت اعلام کرد که کووید-19 به یک بیماری همه‌گیر در سراسر جهان تبدیل شده است. از آن زمان تاکنون، بیش از 193 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شدند و کرونا جان بیش از 4.15 میلیون نفر را گرفت.