04:24 22 سپتمبر 2021
خبر های دیگر
دریافت لینک کوتاه
0 0
ما را در دنبال کنید

جمهوری خواهان کنگره آمریکا در گزارشی منشاء COVID-19 را آزمایشگاه "وهان" چین اعلام کردند.

به گزارش اسپوتنیک، جمهوریخواهان آمریکایی در گزارش که امروز دوشنبه منتشر شد، ادعا نمودند که  "شواهد بسیار فراوانی" نشان میدهد ویروس SARS-CoV-2 که باعث همه‌گیری کووید-19 شده از یک مرکز تحقیقاتی چینی به بیرون درز کرده است. این در حالیست که هنوز نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه نرسیده‌اند.

مایک مک‌کال، جمهوریخواه ارشد در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این گزارش را از سوی ستاد جمهوریخواهان این نهاد منتشر کرد. این گزارش خواستار یک تحقیقات دو حزبی درباره منشاء پاندمی کرونا شده که جان 4.4 میلیون تن در سراسر جهان را گرفته است.

در گزارش مذکور همچنین ادعا می شود که شواهد فراوانی در دست است مبنی بر اینکه دانشمندان آزمایشگاه ویروس شناسی شهر «ووهان» چین مشغول انجام تغییراتی روی ویروس کرونا در راستای آلوده کردن انسان بوده اند و احتمال پنهانکاری در این زمینه وجود دارد.

پکن بارها این ادعاهای واهی را محکوم و رد کرده و از آمریکا خواسته است که بدون شانه خالی کردن از مسئولیت هایش، در زمینه ویروس کرونا شفاف عمل کرده و صادقانه به دنیا پاسخگو باشد.

چین می گوید چنانچه واشنگتن واقعا می خواهد درباره منشاء ویروس کرونا شفاف عمل کند باید ۴ اقدام عمده از جمله باز کردن درهای آزمایشگاه های مشکوک آمریکا به روی سازمان بهداشت جهانی انجام دهد.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در همین رابطه اخیرا گفت که آمریکا باید از سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق و تفحص آزمایشگاه نظامی «فورت دیتریک» و دانشگاه ایالت «کارولینای شمالی» دعوت به عمل آورد. واشنگتن همچنین باید اطلاعات مربوط به نظامیان بیمار این کشور را که در رقابت های جهانی ارتش ها در شهر «ووهان» شرکت کرده بودند؛ منتشر کند.

ژائو گفت که آمریکا برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت و توجیه اقدامات شکست خورده اش در مقابله با کرونا و رسیدن به اهداف سیاسی مد نظرش از طریق انداختن تقصیرها به گردن دیگران، مسئله همه گیری این ویروس را سیاسی کرده است.