12:38 13 اپریل 2021
کاریکاتور

نامه هشدار‌آمیز بلینکن به غنی

کاریکاتور
دریافت لینک کوتاه
0 22
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه امریکا، در نامه‌ای خطاب به اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان هشدار داده است که برای نهایی کردن توافقنامه صلح در هفته‌های آینده، «همکاری سازنده» داشته باشد.

نامه هشدار‌آمیز بلینکن به غنی

به گزارش اسپوتنیک، انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا هفتم مارچ سال روان میلادی با ارسال نامه‌ای به محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان ضمن هشدار درباره وضعیت این کشور، بر ضرورت یافتن فوری یک «راه حل سیاسی» برای آینده افغانستان و به نتیجه رسیدن روند صلح تاکید کرد.

این نامه را آقای خلیل‌زاد چندی پیش به اشرف غنی و عبدالله عبدالله در کابل تحویل داد. نسخه‌ای از این نامه در اختیار طلوع‌نیوز قرار گرفته است.

آقای بلینکن در این نامه نوشته است که واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد تا یک نشست جهانی با حضور وزیران خارجه و نمایندگان ویژه‌ی امریکا، روسیه، چین، پاکستان، ایران و هند را برای بحث در مورد رویکرد واحد برای روند صلح افغانستان برگزار کند.

در این نامه، در باره‌ی برگزاری نشستی به میزبانی ترکیه با حضور نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان به خاطر نهایی‌سازی توافق‌نامه‌ی صلح نیز نوشته شده است.

گفته می‌شود که این نامه، از سوی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، به رئیس‌جمهور غنی سپرده شده است.

آقای بلینکن، گفته است که چنین نامه‌ای را به عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز فرستاده است.

وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است که بی‌اتفاقی میان رهبران افغانستان، سبب پیامد فاجعه‌بار در دهه‌ی نود شد و نباید چنین فاجعه‌ای بار دیگر تکرار شود.

او به رئیس‌جمهور می‌گوید که کار با عبدالله عبدالله، حامد کرزی وعبدرب الرسول سیاف برای تقویت موقف جمهوریت مهم است.

او هم‌چنان از تهیه‌ی طرحی برای کاهش 90 روزه‌ی خشونت‌ها برای جلوگیری از آغاز عملیات بهاری خبر داده است.

بلینکن، گفته است که بازنگری توافق‌نامه‌ی قطر نهایی نشده است. وزیر خارجه‌ی امریکا، ابراز نگرانی کرده که با خروج نیروهای امریکایی در ماه می از افغانستان، وضعیت بدتر شود و بخش‌های بیشتری به دست طالبان سقوط کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر

کاریکاتورهای دیگر