30 March 2013, 18:02

شبه جزیره کوریا: جنگ از پیش اعلام نشده

شبه جزیره کوریا: جنگ از پیش اعلام نشده
ثبت صدا

اعلام جنگ در کوریای شمالی علیه کوریای جنوبی نتیجه ترجمه نادرست رسانه های غربی است. پیونگ یانگ در متن الامیه خود اعلام کرده که در صورت انجام اقدامات تحریک آمیز خصمانه، این کشور طبق قوانین پیش از امضای صلح برخورد خواهد کرد. واکنش آرام سئول نشان می دهد که این جنگ از قبل اعلام نشده است.

اعلام جنگ در کوریای شمالی علیه کوریای جنوبی نتیجه ترجمه نادرست رسانه های غربی است. پیونگ یانگ در متن الامیه خود اعلام کرده که در صورت انجام اقدامات تحریک آمیز خصمانه، این کشور طبق قوانین پیش از امضای صلح برخورد خواهد کرد.

واکنش آرام سئول نشان می دهد که این جنگ از قبل اعلام نشده است. کوریای جنوبی از سخنان کوریای شمالی را در حکم تهدید جدید و یا ادامه اقدامات جنگ طلبانه اخیر تلقی نکرده بود. اوایل ماه مارچ، پیونگ یانگ در واکنش نسبت به تطبیقات مشترک نظامی امریکا و کوریای جنوبی قرارداد صلح با کوریای جنوبی را پاره کرد و حاضر به استفاده از خط تلفن اضطراری با سئول نشد.

رهبر کوریای شمالی هشدار داد که تحریکات امریکا و کوریای جنوبی را بی پاسخ نمی گذارد. یوگنی کیم کارشناس مرکز تحقیقات از انستیتوت شرق دور در روسیه جریان را اینطور تفسیر می کند:

«مقامات کوریای شمالی واکنش تندی نسبت به استفاده از بمب افکن های مدل ب-52 امریکا در این تطبیقات نشان دادند. این بمب افکن توانایی پرتاب موشک با کلاه هسته ای را دارد و تا کنون سه مرتبه در حریم هوایی کوریای جنوبی به سوی مرزهای کوریای شمالی به پرواز درآمده و پرتاب بمب اتمی را شبیه سازی کرده است. ظاهرا این اقدام برای امریکایی ها کافی نبوده و در روز 28 مارچ از پایگاه نظامی مستقر در ایالت میزوری در 20 کیلومتری کوریا دو بمب افکن مدل ب-2 با توانایی پرتاب 16 موشک مجهز به کلاهک هسته ای را وارد تطبیقات کرده است. این بمب افکن ها در حریم هوایی کوریای جنوبی مانور خود را انجام داده اند. ایالات متحده امریکا با این اقدامات، آشکارا کوریای شمالی را تحریک می کند. »

امریکایی ها بر خلاف کوریای شمالی تهدیدهای پیونگ یانگ را جدی تلقی کردند. و اظهارات کِیتلین هِیدِن سخنگوی شورای ملی امنیت امریکا تایید کننده این حقیقت است. چند وقت پیش، کیم چن این رهبر کوریای شمالی به عنوان فرمانده کل ارتش کوریای شمالی برنامه آمادگی تجهیزات موشک های استراتژیک را برای حمله به پایگاه های نظامی در برخی ایالات امریکا و جزایر گوام و هاوایی به امضا رساند.

این فرمان در صورت بروز تحریک از طرف کوریای جنوبی، شامل سئول نیز می شود. روشن است که هیچ کدام از موشک های کوریای شمالی قادر نیستند اهداف نظامی در امریکا را مورد اصابت قرار بدهند. الکساندر خرامچیخین کارشناس انستیتوت تحقیقات نظامی و سیاسی با اطمینان می گوید که پیونگ یانگ قصد خودکشی ندارد، به همین خاطر به کسی حمله نمی کند. این کارشناس در ادامه توضیح می دهد: «من فکر نمی کنم که کوریای شمالی واقعا قصد جنگیدن داشته باشد. با این حال، شرایط با تنش همراه سات و مسلما احتمال شلیک شدت گرفتن درگیری میان آنها وجود دارد. عوامل مختلفی در این جریان دخیل هستند و شرایط بسته به نحوه عملکرد هر دو طرف دارد. »

به تازگی در مرزکوریا حادثه ای رخ داده که شرایط را برای آغاز جنگ در ابعاد وسیع میان دو همسایه بیشتر آماده می کند. یک سرباز کوریای جنوبی به اشتباه تصور کرده که سرباز کوریای شمالی سعی دارد از مرز میان دو کشور عبور کند و بلافاصله نارنجکی به سمت سرباز کوریای شمالی پرتاب می کند. نهایتا مشخص شد که اشتباه رخ داده و خوشبختانه کسی قربانی این جریان نشده است. با این حال تنش ها در شبه جزیره کوریا همچنان بیشتر می شود.

  •  
    در میان گذاشتن