2 July 2013, 09:58

آلینا کابایوا- قهرمان المپیک روسیه

آلینا کابایوا، قهرمان المپیک در جیمناستیک هنری خانواده پدر آلینا، فوتبالیست است که در تیم تاشکندی « پاختاکور» بازی می کرد و بعد در « دنپر». اینک در تاشکند به عنوان مربی کار می کند. مادر آلینا در سالهای جوانی بطور حرفه ای باسکتبال بازی می کرد.

آلینا کابایوا، قهرمان المپیک در جیمناستیک هنری

خانواده

پدر آلینا، فوتبالیست است که در تیم تاشکندی « پاختاکور» بازی می کرد و بعد در « دنپر». اینک در تاشکند به عنوان مربی کار می کند. مادر آلینا در سالهای جوانی بطور حرفه ای باسکتبال بازی می کرد .

مسلک

آلینا از سن 12 سالگی در مسکو زندگی می کند و نزد بهترین مربیان روسیه – ایرینا وینر و ورا شاتالینا تعلیم دیده است. از سال 1996 میلادی عضو تیم منتخب روسیه است. قهرمان مطلق پنج باره اروپا، قهرمان مطلق دوباره جهان است. در المپیاد سال 2000 میلادی در سیدنی، حلقه از دستش افتاد و مدال برنز به او رسید و در سال 2004 میلادی در آتن، قهرمان المپیک شد. در همان سال قهرمان جهان در هنرنمایی تک نفره و گروهی جاپان گردید.آلینا از شرکت در بازیهای پکن به علت آسیب زانو خودداری ورزید. نشان « به خاطر ادای سهم در قبال وطن » درجه چهارم به آلینا اعطا شده است .

در سال 2006 میلادی آلینا به عنوان نماینده دومای کشوری از طرف حزب « روسیه واحد» انتخاب و معاون رئیس کمیته دوما در امور جوانان شد .

روابط خصوصی

در سال 2004 میلادی، آلینا تصمیم گرفت از ورزش بزرگ استراحت کند. خیلی ها این تعطیلی را با زندگی خصوصی این ورزشکار مرتبط دانستند. آلینا عاشق شالوو موسلیانی ، کاپیتان پلیس شده بود که پس از چندی آنها ازدواج خود را اعلام کردند و در یکی از روزنامه ها مصاحبه کاملی با همسر شالوا منتشر شد. اما داماد که تا آن موقع معلوم شد زن دارد، طلاق گرفت، ولی ارتباط دوستانه خود با همسر سابقش را حفظ کرد .

شایعات مربوط به روابط خراب آلینا و شالوو همانا با این ماجرا در ارتباط است .

آلینا گفت: هر زنی همیشه باید زن باقی بماند و جذاب، مهربان و برازنده باشد و خانواده خود را دوست داشته باشد. به عقیده من، هر زنی به شکل خاص خود زیباست، زیرا قبل از هر چیز زن است و همیشه باید زن باقی بماند . »

علت چنین عقیده محافظه کارانه ساده چیست؟ شاید در ریشه های شرقی ؟ آلینا در پاسخ به این سئوال گفت: « افتخار می کنم که از تربیت شرقی برخوردارم. از دوران کودکی به من آموختند، فروتن باشم، به والدین احترام بگذارم. همچنین به من آموختند به مردان احترام بگذارم. همانا احترام و نه اینکه غلام حلقه بگوش باشم». قهرمان المپیک در مورد اینکه چه چیزی برای زنان مهم است گفت : استقلال و خودشکوفایی . وقتی می توانستم در ورزش به موفقیت برسم، خوشبخت بودم و به خود افتخار می کردم...هر چند زن، نماینده جنس لطیف است، زمان فرق می کند و گاهی باید محکم و صبور بود ».

پس معلوم می شود علت فقط در تربیت شرقی نیست. موفقیت های ورزشی و کار و زحمت زیاد، تا حدودی جایگزین تجربه خانگی شده است. این همان چیزی است که آلینا را تغییر داده است و به گفته جامعه شناسان او را « رهبر آشکار عقاید» کرده است .

آلینا گفت: « آنطور که در بین ما ورزشکاران معمول است، به خاطر چشمان زیبا امتیار نمی دهند». با ظاهر شدن آلینا در صحنه بین المللی ورزش، دیگر ورزشکاران مجبور شدند خود را از نظر مهارت ورزشی به کابایوا برسانند. به این ترتیب ژیمناستیک هنری از معیار ارزیابی دیگری برخوردار شد- ورزشکاران مجبور شدند حرکات خود را با انعطاف تر ، فنی تر و زیباتر کنند. انسانی که به معنای واقعی کلمه دنیای ورزشی را تکان داده است از نفوذ زیادی بر جامعه برخوردار است. زیرا ورزش – نمونه درخشان زندگی روشنی است که جریان دارد، یعنی زمانی که امکان « پرواز به حد کمال» بروز می کند و می توان دست به معجزه زد. به این ترتیب گذار او به سیاست - ادامه منطقی حرفه ورزشی اوست .

حرفه سیاسی

آیا این ورزشکار، کامسومول و صاف و ساده زیبارو آماده است قدرت و نیروی خود را در این سمت جدید بکارگیرد؟

آلینا گفت: « به اندازه کافی در ورزش انرژی مصرف کردم و دلم می خواست به کار جدیدی بپردازم. و به این دلیل تصمیم گرفتم به کشورم خدمت کنم». البته نمایندگی در دومای کشوری و سمت ریاست در شورای اجتماعی « گروه رسانه ملی » فعلاً کار مدیریت و تازه های ایدئولوژیکی را در نظر نمی گیرد. آلینا به عنوان یک شخصیت اجتماعی وظایف خود را اینگونه برمی شمارد: « جلب توجه جامعه به مسائل جوانان»، « ایجاد حداکثر امکانات برای خود شکوفایی جوانان» و دستیابی به این هدف که تلویزیون « به احیای ارزش های معنوی» بپردازد .

زمان اجرای چنین « ایدئولوژی» ابتدایی و خوبی فرا رسیده است. البته شورای اجتماعی به آسانی می تواند پوشش معمولی برای کارمندان و تهیه کنندگان شود . بهرحال آلینا کابایوا، زنی با اراده و مستقل از شانس کافی برای انجام کارهای واقعی برخوردار است. نه فقط باصطلاح «چهره» حزب یا شورای اجتماعی بودن که اغلب ورزشکاران در چنین نقش هایی ظاهر می شوند و « چهره» خود را به سازمان های رسمی می فروشند، بلکه بطور صادقانه برای کشور فایده ببار آورد . این کار ممکن است، زیرا فقط حقیقت ظاهر شدن آلینا کابایوا در مسابقات کودکان، اعتبار ورزش کودکان را موثرتر از هر گونه دستور کارمند رسمی بالا می برد. فقط کافیست به هیجان و شگفتی که روی صورت دختر بچه ها ظاهر می شود نگاه کرد که اولین گام ها را در ژیمناستیک برمی دارند. آلینا نیازی به آن ندارد که حرفی عاقلانه بزند و یا توصیه ای به آنها بکند- بچه ها با دیدن او به وجد می آیند .

زیباترین زن های روسیه, جامعه
  •  
    در میان گذاشتن