21 March 2015, 15:01

جشن نوروز مصادف با روز اول بهار است. جشن نوروز جشن عنعنوی باستاتی مشرق زمین است، که آیین با شکوه آن هزاران سال قبل بر میگردد و راه پر خم و پیچ را پیموده تا به ما رسیده است.

نوروز کهنسال ترین آیین ملی در جهان است که همه ساله در تاریخ 21 مارچ تجلیل می شود. " نوروز" - جشن سال نو در روسیه به صورت یک سنت تبدیل شده و از این جشن بیش از 14 ملیت تجلیل به عمل می آورند.

حکومت مسکو با توجه به علاقه زیادی به این جشن که نماد ورود بهار وتقویت دوستی و وحدت بین ملت های فدراسیون روسیه، کشورهای مستقل مشترک المنافع و کشورهای مشرق زمین می باشد، هفته نوروز را اعلام نموده است.
در مسکو مراسم جشن و کنسرت ها در روز 21 مارچ در کاخ ورزشی "لوژنیکی" جشنواره "نوروز 2015 " و جشنواره بین المللی " دوستی ملت ها " برگزار شد. سازمان دهندگان این جشنواره شاروالی مسکو، فدراسیون مهاجرین روسیه، و اتحادیه های کشورهای دیگر که در روسیه نقش فعال دارند، به شمول افغانها برگزار گردید.

محصلین افغان مقیم روسیه جشن نوروز را با اجرای کنسرت ها, نمایشگاه ها و برگزاری کنفرانس علمی تجلیل نمودند. عبید شهاب صافی، محصل پوهنتون دولتی معماری-ساختمانی کازان و رئیس محصلین افغان در این شهر به خبرنگار ما زحل سرحد گفت که در کازان بیش از 57 محصل افغان در رشته های مختلف درس میخوانند. در روزهای جشن های عنعنوی این محصلین با افغان های مقیم شهر کازان یکجا شده و با اجرای کنسرت ها, نمایشگاه ها مردم را با فرهنگ افغانستان اشنا می سازند. به گفته صافی امسال محصلین افغان سال نو را با برگزاری کنفرانس علمی در مورد افغانستان آغاز کردند.

ثبت صدا

رحیم الله حکیمی یکی از محصلین شهر والگاگراد در مورد تجلیل از سال نو 1394 هجری شمسی از طرف محصلین افغان مقیم این شهر معلومات داده گفت:

ثبت صدا

دوستان عزیز! کارکنان رادیو "اسپوتنیک" فرا رسیدن سال نو 1394 را برای همه افغانان تبریک می گویند. و از بارگاه ایزد متعال بریا افغانستان عزیز ارامش و سعادت آرزو میکنند.

 

  •  
    در میان گذاشتن