2 February 2015, 16:06

نبرد استالینگراد - مهلک‌ ترین و سرنوشت ‌سازترین نبرد جنگ جهانی دوم

از تابستان سال 1942الی 2 فبروری 1943 یکی از مهلک‌ ترین و سرنوشت ‌سازترین نبردهای جنگ جهانی دوم و تمام تاریخ بشر بود.

در این نبرد ارتش آلمان نازی و متحدان آن به‌منظور فتح شهر استالینگراد( ولگاگراد کنونی)، به آن حمله کردند که پس از چندین ماه درگیری خونین، دردوم فبروری 1943 آلمانها شکست خورده و این شهر توسط جنرال روکوسوفسکی آزاد گردید و فیلد مارشال فون پاولوس به اتفاق 2500 افسر عالی رتبه که 24 نفر از آنها را جنرال‌ها تشکیل می‌دادند، تسلیم ارتش شوروی شدند. خشونت این درگیری از تمامی منازعات جنگ جهانی اول بیشتر بود و هنگام جنگ، شهر به کشتارگاهی عظیم تبدیل گشت .

در نوزدهم ماه نوامبر، نیروهای شوروی با طرح جنرال ژوکوف، یک ضد حمله دوجانبه بزرگ را از دو سمت شمال و جنوب شهر علیه قوای آلمان، به اجرا گذاشتند و به زودی پاولوس و نیروهایش در محاصره قرار گرفتند . فون پاولوس که مهمات بسیار کمی برای مبارزه با شوروی‌ها داشت و خود را در معرض نابودی می دید، از هیتلر درخواست کرد تا با عقب نشینی ارتش ششم و ملحق شدن آنان به نیروهای اصلی در غرب موافقت کند اما هیتلر با جواب: «نه عقب نشینی کن و نه تسلیم شو.»، به آنها فرمان داد تا آخرین نفس بجنگند.

پاولوس با سرپیچی از فرمان هیتلر، خود را تسلیم نمود. 91000 مرد یخ‌زده و گرسنه آنچه بود که از ارتش زرهی عظیم چهارم و ششم آلمان باقی ماند که همگی به همراه 24 جنرال آلمانی به اسارت گرفته‌شدند. 250000 جسد متعلق به آلمانها و رومانیایی‌ها توسط نیروهای شوروی، در داخل و حومه شهر پیدا شد.

کل تلفات نیروهای المان، ایتالیا، رومانی و مجارستان چیزی حدود 800000 نفر تخمین زده شده‌است. تاریخ‌نگاران رسمی ارتش روسیه، برآورد می‌کنند که 1100000 تن از سربازان شوروی برای دفاع از شهر جان باخته یا مجروح و مفقود شده‌اند و رقم نیروهای مردمی و غیر نظامی کشته‌شده در نبرد حدود 40000 نفر تخمین زده شده است. در نتیجه شکست در این نبرد، گارد آلمان در شرق کاملاً باز شد و این کشور 30 درصد نیروهای خود را از دست داد و در سراشیبی اضمحلال قرار گرفت .

در نوامبر سال 1943 در کنفرانس تهران، وینستون چرچیل نخست ‌وزیر بریتانیا، شمشیری ساخته شده در کشورش با نام «شمشیر استالینگراد» را به استالین اهدا نمود که بر تیغه آن این کلمات حک شده بود:" به شهروندان استالینگراد با قلبهای پولادینشان، هدیه‌ای از شاه جورج ششم، به‌عنوان نشان تکریم مردم بریتانیا". ارتش سرخ با پیروزی در این نبرد، راه رسیدن به قدرت جهانی را برای شوروی هموار ساخت. موقعیت برتر شوروی، به مثابه طرف تعیین کننده در مذاکرات، در کنفرانس یالتا در فبروری 1943 ناشی از موقعیت آن در تناسب قوای نظامی جنگ جهانی بود .

 

  •  
    در میان گذاشتن