06:58 15 جولای 2020
اقتصادی
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

دهلیز اقتصادی چین-پاکستان طرحیست که چین را با کشورهای آسیایی، اروپا، خاورمیانه و افریقا وصل میکند و به یک شبکه گسترده تدارکاتی و حمل و نقل مبدل خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در گزارش سالانه رقابتی آسیا آمده‎است که در نشست «بوفا BFA » چین برای آسیا تصمیم گرفته شد تا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش یابد.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفته است که از هر پروژه که منفعت عامه در آن باشد به‌خصوص پروژه بزرگ منطقه‌ای «CPEC» سیپیک که افغانستان شامل آن می‎شود، حمایت می‎کنیم.

وی به رادیو آزادی گفته است:"منافع ما وصل شدن در منطقه است و مطمئن هستم که در هر پروژه که منافع افغانستان باشد، چون ما یک کشور محاط به خشکه هستیم از آن استقبال می‎کنیم و در عملی شدن آن و تأکید بر منافع خود در آن پروژه شریک می‎شویم."
آقای قوقندی می‎گوید، شامل شدن افغانستان در این پروژه به نفع کشورهای منطقه است و با در نظرداشت اهمیت جغرافیایی که افغانستان دارد، آنان می‎خواهند تا افغانستان هم شامل این پروژه شود.


به ‌گفتهٔ آقای قوقندی، به‌خاطر مصونیت منافع افغانستان در پروژه سیپیک نشست‎های زیادی برگزار شده و هنوز هم بحث‎ها در زمینه جریان دارد.
این پلان برای بار اول در ماه دسمبر سال گذشته از سوی آقای وانگ ای، وزیر خارجه چین در نشستی با رقیبان افغان و پاکستانی مطرح گردید.
این در حالیست که گزارش رقابتی آسیا که روز یکشنبه منتشر شده نشان می‎دهد که در نشست «BFA» چین برای آسیا تصمیم گرفته شده تا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان نیز گسترش یابد.
سیپیک یا دهلیز اقتصادی چین-پاکستان طرحیست که چین را با کشورهای آسیایی، اروپا، خاور میانه و افریقا وصل می‎کند و به یک شبکه گسترده تدارکاتی و حمل و نقل مبدل خواهد شد که از اهمیت بلند برای چین برخوردار است.

مرتبط:

افزایش حضور نظامی چین در سرحد با افغانستان
برگزاری نشست سه‌جانبه افغانستان، پاکستان و چین
گسترش روابط اقتصادی میان چین و افغانستان
چین نشست صلح افغانستان و پاکستان را میزبانی می کند
تعهدات امریکا و چین: حل مسأله کوریا و هماهنگی بیشتر در افغانستان
موافقت افغانستان و پاکستان برای مدیریت بحران با میانجی گری چین
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر