08:27 24 اکتوبر 2020
اقتصادی
دریافت لینک کوتاه
170
ما را در دنبال کنید

رئیس ‌جمهور ترکیه خبر ناشی از وضع ناگوار اقتصاد کشور را استماع کرد که ذخایر اسعار کشورش به پائین ترین سطح رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری آناتولی اطلاع داده است که بانک مرکزی ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد که حجم ذخایر طلا و اسعار این کشور تا ابتدی ماه اکتوبر به 65.2 میلیارد دالر رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر اسعار این کشور در ماه قبل 7.2 % افزایش یافته است.

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، 41 میلیارد و 409 میلیون دالر از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل 3.8 فی صد کمتر شده است.

ریکارد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال 2013 بوده است که طی آن این کشور 136 میلیارد دالر ذخایر طلا و ارز شامل 21 میلیارد دالر در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط 14% ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی مجددا آغاز شده است.

 هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه 12% کمتر است. با توجه به مساله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر 100 میلیارد دالری در سال جاری محقق نشود. از سوی دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت،  وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از عموم ذخایر به دست می آید تا پایان ماه سپتامبر به 26.3 میلیارد دالر رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود 34 میلیارد دالر تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل 19.8% افزایش نشان می دهد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر