12:57 23 اکتوبر 2018
معجزه اسلام در قرن ۲۱

معجزه اسلام در قرن ۲۱

© Fotolia / elen31
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
0 03

سیاست مداران امریکایی در پی استواری و پذیرش تمامیت و حاکمیت اسراییل بر تمام سرزمین های مورد مناقشه اعراب و اسراییل و حذف عنصر مذهب از حاکمیت بر سرزمین بیت المقدس هستند.

روند تغییرات خاورمیانه پس از جنگ اول و دوم جهانی و تجزیه امپراطوری عثمانی به کشورهای عرب زبان و تشکیل دولت-یهودی اسرائیل نقاط عطفی دارد که دربردارنده ی:

 ۱- تشکیل دولت های جمهوری اسلامی در ترکستان شرقی، پاکستان، موریتانی، ایران، افغانستان، گامبیا.

 ۲- شورش های مردمی در کشورهای عرب زبان، موسوم به بهار عربی.

 ۳- تغییر شکل سازمان تروریستی القاعده به دولت اسلامی (داعش) در پی تضعیف شدید دولت های عربی سوریه و عراق.

۴-  ورود شبه نظامیان شیعه برای نبرد با شورشیان عراقی و سوری وکمک به شیعیان الحوثی یمنی.

۵-  مواضع عربستان، ترکیه و ایران نسبت به یکدیگر که میان رقابت، تقابل و ضدیت نوسان می کند.

 این بی ثباتی در پیوند های کشورهای مسلمان، مانع صلح و توسعه پایدارِ خاورمیانه است. برای نمونه سیاست ترکیه ایران و عربستان درباره ی قطر، افغانستان، سوریه، یمن، لبنان، بحرین، فلسطین، نشان از نبود یک توافق و اتحاد و پیوند همه جانبه ی راهبردی و استوار، بین کشورهای خاورمیانه می باشد.

 اسراییل از این اوضاع آشفته خاورمیانه بیشترین بهره برداری را می کند و در نظام بین الملل جایگاه خود را استوار می کند و امروزه با ۱۵۷کشور روابط دیپلماتیک وتجاری دارد.

 ناتوانی جوامع عرب زبان ومسلمان در تشکیل دولت فراگیر و با ثبات و هرج و مرج در برخی کشورهای مسلمان و عرب زبان مانند یمن، سوریه، لیبی، عراق، افغانستان و تضاد بین عربستان و ایران که اگر به جنگ نرسد مانع همکاری منطقه ی است و از سوی دیگر علمای اسلام و مذاهب اسلامی در بسیاری از مسایل جهان وحدت رای و نظر ندارند و بحران های اقتصادی و اجتماعی چون مهاجرت دانش آموختگان و بیرون شدن سرمایه ها از کشورهای بحران زده و بحران زیست محیطی خشکسالی، پدیده گرد وغبار از دست دولت ها ابتکار عمل بیرون رفته است و ناتوانی کشورهای مسلمان و عرب زبان برای پایان دادن به تراژدی غم انگیز سوریه و محاصره ظالمانه یمن همگی دلیلی بر این مدعا است.

 سیاست مداران امریکای در پی استواری و پذیرش تمامیت و حاکمیت اسراییل بر تمام سرزمین های مورد مناقشه اعراب و اسراییل و حذف عنصر مذهب از حاکمیت بر سرزمین بیت المقدس هستند تا هرسه ادیان ابراهیمی بدون جنگ و خونریزی به انجام مناسک دینی بپردازند. حاکمان اسراییل به هیات حاکمه ی امریکا این تعهد و ضمانت را داده اند تا در بیت المقدس آزادی مذهبی را تامین کنند و امریکا در این برهه ی خاص فرصت را مناسب دید و بیت المقدس را پایتخت اسراییل اعلام کرد، تا سفارت خانه و اماکن دیپلماتیک به این شهر که دارای تنوع مذهبی است منتقل شود و الگوی همزیستی مذهبی به جهان ارایه شود و عملاً و رسماً دین از حکومت داری جدا گردد و این سیاست غایی هیات حاکمه امریکا است.

 شواهد عینی حکایت از ناتوانی اعراب ومسلمانان برای جلوگیری از انتقال پایتخت اسراییل به بیت المقدس دارد. روند صلح اعراب و اسراییل هم شکست خورده است چون با وجود توافق حماس و فتح برای انتخابات پارلمانی هنوز نتوانسته اند دولت فلسطینی را تاسیس کنند و فلسطینیان از سیستم پولی ومالی اسراییل بهره می برند و فلسطینیان به اقتصاد اسراییل وابسته هستند و چون اتحادیه ی کشورهای عرب، شورای همکاری کشورهای خلیج فارس، سازمانهای بی فایده که اعضایش در تضاد بایکدیگر هستند و مسلمانان هم گرفتار اختلافات مذهبی در عراق، سوریه و یمن نمونه آشکار این اختلاف مذهبی است. نمونه دیگر از این اختلافات محدودیت برای اهل تسنن در ایران و فشار بر شیعیان بحرین، عربستان و یمن از سوی حاکمان سعودی، گواه این مدعا است.

اگر جوامع مسلمان بخواهند این وضعیت شوم را ادامه دهند و به تضعیف یکدیگر بپردازند این قرن، قرن زوال مسلمانان خواهد بود، مگر اینکه مسلمانان بتوانند اوضاع آشفته و پریشان جوامع اسلامی را سامان دهند و بتوانند زندگی در شان و شرافت مسلمان را بسازند و با دیگر انسانها از راه صلح و دوستی سخن گویند تا معجزه اسلام در قرن ۲۱ نمایان گردد.

 نویسنده: حمید تبرزن

مرتبط:

اسلام دین رسمی سوئیس خواهد شد
پروژه امریکایی فاصله گرفتن از اسلام
مسکو برای یک روز به مرکز "جهان اسلام "مبدل شد
ترامپ از متوقف نمودن افراط گرایی در اسلام سخن گفت!
تظاهرات ضد امریکایی باشندگان قره‌باغ به دلیل اهانت به اسلام
روسیه و جهان اسلام
مرکل: اسلام بخشی از آلمان است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک