00:33 15 دسمبر 2018
هزاران افغان در سوئیس به منظوری تغیرات در کارت اف تظاهرات کردند

هزاران افغان در سویس علیه تغییرات در کارت "اف" تظاهرات کردند

© Photo / صبور نادم
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
1 0 0

بیش از یک هزار تن از پناهجویان افغان در هفته کذشته در مرکز برن پایتخت سوئیس گردهم آمده و علیه برخورد غیر مساویانه دولت سوئیس با مهاجرین اعتراض کرده اند.

این معترضان که تعداد آنها بیش از 1000 هزار تن برآورد شده در مرکز برن راهپیمائی کرده و شعار "با افغان ها برخورد غیر عادلانه و نابرابری صورت میگیرد سر دادند". برخی از معترضان نیز پلاکاردهای در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود "همه ما انسان هستیم و دولت سوئیس نباید بین ما انسان ها تفاوت به وجود بیاورد و کارت نمبر "اف" که نشانه منفی است به افغان ها در نظر گرفته شود".

چند تن از مظاهره چیان در مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی از دولت سوئیس خواستند تا در "اف" اجازه سفر را بدهند و اعتبار "اف" را از قبل اندکی بیشتر کنند تا اینکه مهاجرین بتوانند توسط اف سیمکارت، وسایل نقلیه و تلفون های همراه طوری قسطی و نقدی خریداری کنند.

به گفته اینها دولت سوئیس بیشترین کارت نمبر "اف" را به افغان ها در نظر میگیرد که توسط این کارت امکان سفر به هیچ یکی از کشورهای اروپای نیست و همچنان با داشتن این کارت هیچ اعتبار نزد سوئیسیان ندارند و به گفته اینها شهروندان سوئیس کارت نمبر اف را به دیده منفی میبینند.

سوئیس کشوری با 8 ملیون جمعیت اش در اروپای غربی موقعیت دارد و این کشور در پذیرفتن مهاجرین برخی از کشورهای آسیای و آفریقای سختگیر و دیر پذیر است.

کارت نمبر "اف" از جمله کارت های بی اعتبار در سوئیس است که با داشتن این کارت مهاجرین حتی اجازه سفر به خارج از سوئیس را ندارند و نمیتوانند با کارت نمبر "اف" سیمکارت و وسایل نقلیه خریداری کنند.

خبرنگار:صبور نادم از سوئیس    

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک