13:16 06 مارچ 2021
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

عدم فعالیت اسنکرها در شماری از گمرکات در افغانستان نگرانی‌ها مبنی بر افزایش قاچاق زعفران افغانستان را به میان آورده است.

انوارالحق احدی وزیر زراعت و آبیاری می‌گوید که عدم فعالیت اسکنرها در شماری از گمرکات کشور سبب قاچاق زعفران شده و بررسی های وزارت داخله و مالیه و ریاست امنیت ملی نشان می‌دهد که زعفران هرات در گمرکات با زعفران ایران رد و بدل می‌گردد.

در همین حال اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری افغانستان در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک افغانستان از افزایش کشت زعفران و صادرات آن سخن می‌زند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری گفت:

"زعفران یکی از سکتورهای کلیدی در کشور است که خوشبختانه در چند سال گذشته در قسمت تولید، کشت و بسته بندی برای صادرات زعفران افغانستان کارهای چشم گیری صورت گرفته و امیدوار استیم که میزان تولید و صادرات زعفران سال به سال بیشتر گردد".

به گفته سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری، بر اساس آخرین گزارش‌ها در حدود ۲۱ کیلوگرام زعفران در افغانستان تولید شده که میزان تولید در ولایت‌های هرات، فراه، فاریاب، بلخ، کندهار و یک تعداد ولایت‌های دیگر است در سال جاری در بیش از هشت هزار اکتار زمین زعفران کشت گردیده است که تقریبا در سطح کشور میزان تولید افزایش یافته است.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان نیز می‌پذیرد که در گمرکات افغانستان مشکلات وجود دارد، اما ابراز امیدواری می‌کند تا این مشکل حل شود.

فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان با اشاره به اظهارات وزیر زراعت درمورد فساد در گمرکات کشور گفت:

"وزیر صاحب زراعت کشور اعلام کردند در بعضی از گمرکات کشور فساد وجود دارد، که سبب نگرانی تجاران و صنعت کاران در کشور شده است، متاسفانه زعفران بی‌کیفیت بنام افغانستان از کشور های بیرونی وارد می‌شود اما این مسئله در حد یک موضوع شنیدگی است و تا اکنون مستند چیزی وجود ندارد، که ما به اساس آن اقدام کنیم".

وی افزود:

"اما نگرانی سکتور خصوصی نگرانی وزارت صنعت و تجارت افغانستان است این مشکل که در گمرکات وجود دارد انشالله به زودی حل می‌شود تا دیگر برای تجار و صعنت کار در گمرکات مشکل به میان نیاید و تلاش می‌کنیم تا از فساد جلوگیری نماییم و جلو قاچاق کالای‌های بی‌کیفیت گرفته شود."

با وجود تماس‌ها با مسوولین وزارت مالیه و گمرکات جهت دریافت معلومات درمورد اسکنرهای غیرفعال، این مسوولین حاضر به پاسخگویی نشدند.

فساد در گمرکات، همواره انتقاد‌های را در پی داشته است اما با آن هم، هنوز برای مبارزه و ریشه‌کن ساختن فساد در ادارات دولتی راه زیادی باقی مانده است که همواره حکومت از ریشه‌کن کردن آن سخن گفته است اما تااکنون این تعهدات جامه عمل نپوشیده است.

دیدگاه‌ها و نظریاتی که در مقالات نشر می‌شوند، مربوط به سخنران می‌باشند و ممکن با نظریه اسپوتنیک، مطابقت نداشته باشند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر