17:27 30 جولای 2021
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

بر اساس سندهایی که رسانه‌های داخلی افغانستان نشر کرده اند، ده‌ها میلیون دالر و صدها کیلوگرام طلا به بیرون ازکشور قاچاق شده‌است. در بخشی ازاین سندها آمده است که تنها دریک مورد در حدود شصت میلیون دالر و سه صدوبیست ونه کیلوگرام طلا ازبندر حیرتان به گونۀ ترانزیت به ازبیکستان وسپس به امارات متحده عربی و کازاخستان قاچاق شده‌است.

اخیرا رسانه‌های داخلی افغانستان با نشر گزارش‌هایی مبنی بر قاچاق پول نقد و طلا از افغانستان به کشورهای خارجی نشر کردند.
بلقیس ر‌وشن، نماینده مردم در مجلس نمایندگان این ادعا را می‌پذیرد و می‌گوید، یک جمع وکلا، وزرا و مقام‌های بلند‌پایه‌ای ولایتی مصروف قاچاق طلا و پول نقد هستند و حتا در گمرک‌ها افرادی را استخدام کرده اند تا با آنان همکاری کند.


به گفتهٔ این عضو مجلس، وزرا و تنظیم‌های سیاسی بیرون از افغانستان سرمایه‌گذاری‌های بزرگ کرده اند.

وی با اشاره به اینکه اگر قاچاق‌بران دستگیر می‌شوند، نهاد‌های عدلی و قضایی پول می‌گیرند و انان را دوباره آزاد می‌کنند، می‌افزاید:

"بیشتر کسانی که در دولت هستند و مافیا مصروف قاچاق پول و دالر هستند. این افراد از وکلا و وزیر‌ها تا مقام‌های بلند‌پایه‌ای ولایتی و کارمندان گمرک هستند. طلا‌هایی که از افغانستان خارج می‌شود مشتری‌های مخصوص خود را دارد و به فروش می‌رسد. مقام‌های حکومتی و تنظیم‌ها سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در خارج از افغانستان دارند".

قاچاق پول و طلا از افغانستان چه مقدار می‌تواند به اقتصاد این کشور زیان‌بار باشد؟

شبیر بشیری، آگاه مسائل اقتصادی در این مورد می‌گوید:

"خارج شدن پول نقد و اشیای قیمتی به خصوص طلا از افغانستان تاثیر فوق‌العاده بالای کاهش روند اقتصادی افغانستان می‌تواند داشته باشد. زمانی که پول از افغانستان خارج می‌شود به معنای کاهش سرمایه‌گزاری‌ها است و کاهش سرمایه‌گزاری‌ها باعث افزایش بیکاری، افزایش فقر و از بین رفتن روند انکشاف اقتصادی افغانستان است".

از سوی دیگر نهاد شفافیت افغانستان نگران این موضوع است و از حکمت افغانستان را متهم به بی‌کفایتی می‌کند.

ناصر تیموری عضو نهاد شفافیت افغانستان در گفت‌و‌گو با اسپوتنیک افغانستان می‌گوید:
"در اثر بی‌کفایتی و فساد گسترده در دولت افغانستان، منابع ملی افغانستان به خارج از مرز‌ها چپاول می‌شود. از جمله طلا و پول نقد و مواد معدنی. و این باعث هدر رفتن منابع بزرگ ملی شده است".

در سند‌های نشر شده آمده است، شماری از اعضای شورای ملی و سیاست گران با همکاری شماری از مسوولان حکومتی در بندر حیرتان، به گونۀ منظم ارزها و طلا را به بیرون از افغانستان قاچاق می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظریاتی که در مقالات نشر می‌شوند، مربوط به سخنران می‌باشند و ممکن با نظریه اسپوتنیک، مطابقت نداشته باشند.

مرتبط:

ایجاد کمیته مشترک به هدف جلوگیری از قاچاق اسعار و طلا
کشف و ضبط یک بسته قاچاق میلیونی معاون مجلس نمایندگان در مرز تاجیکستان
قاچاق میلیاردی سنگ های قیمتی افغانستان در یک سال
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر