01:07 21 اکتوبر 2021
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رییس فرماندهی مرکزی امریکا می‌گوید در صورتی که فشار دیپلوماتیک از جانب دولت ريیس جمهور بایدن به جنگ ۲۰ ساله در افغانستان پایان نبخشد و تلاش‌های دولت امریکا برای صلح افغانستان نتیجه ندهند، وضعیت جنگ در افغانستان شدت خواهد گرفت و طالبان قادر به تهدید شهرهای بزرگ خواهند بود.

جنرال  کنت مکنزی، رییس فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) اخیرا با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیدار و گفتگو داشت.

براساس اعلامیه ارگ، رییس جمهور غنی و جنرال مکنزی در این دیدار درمورد روند مذاکرات صلح و اوضاع امنیتی در افغانستان بحث و گفتگو داشته اند.

پس از این دیدار و گفتگو، جنرال مکنزی گفته است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا پایان ماه می طالبان دست به هرج و مرج خواهند زد؛ حکومت افغانستان برای حفظ مناطق تحت کنترول‌اش درگیر جنگ دشواری با طالبان خواهد شد.

این حرف‌ها از آنجایی‌ واکنش برانگیز شد که شماری فکر می‌کنند این حرف‌ها بهانه‌ی برای ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان است.
اکبر جمشیدی، نماینده مردم در مجلس نمایندگان می‌گوید:

"این واقعیت است که افغانستان متکی به کمک‌های جامعه جهانی بخصوص امریکا بوده؛ اما این را باید بپذیریم که امریکا رویه‌ی درست با افغانستان نداشته و بیشترین فشار را بالای حکومت افغانستان وارد می‌کند نه طالبان".

او در ادامه می‌گوید: "اگر امریکایی‌ها خروج غیر مسوولانه و بی‌موقع ‌داشته باشند؛ طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی می‌توانند موقف بهتر در افغانستان حاصل کند".

از سوی دیگر، کارشناسان مسایل سیاسی به این باور اند که خروج نیروهای امریکایی به معنی خروج کامل امریکا از مساله افغانستان نیست.

برنا صالحی، کارشناس مسایل سیاسی می‌گوید:

"شکی نیست که خروج بدون توافق تبعات منفی کلانی را در پی خواهد داشت؛ اما من فکر نمی‌کنم که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به معنی خروج امریکا از قضیه افغانستان باشد. اول که از حیث سیاسی کاملا دخیل خواهند ماند در قضایا و بعد از حیث نظامی و امنیتی به تعداد محدودی از نیروها در پایگاه‌های مشخص باقی خواهند ماند".

صالحی در ادامه با تاکید بر اینکه بازگشت احتمالی القاعده و سایر گروه‌های تروریستی به افغانستان، امنیت امریکا و اروپا را تهدید خواهد کرد، گفت: "بهتر است قبل از خروج توافق دوحه به منصهٔ اجرا گذاشته شود و روی آن اجماع سایر بازی گران داخلی و بیرونی ایجاد گردد".

این در حالی است که بیرون کشیدن قطعات امریکایی از افغانستان و عراق، که دستور آن را دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین  ایالات متحده امریکا صادر کرده بود، به قول پنتاگون مطابق به پلان اجرا می‌گردد.

با این هم بیشتر کارشناسان نظامی و سیاسی مخالف بیرون شدن کامل نیروهای امریکایی از افغانستان اند. زیرا فکر می‌کنند با خروج کامل این نیروها افغانستان به لانه‌‌ی امن هراس افگنان مبدل خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظریاتی که در مقالات نشر می‌شوند، مربوط به سخنران می‌باشند و ممکن با نظریه اسپوتنیک، مطابقت نداشته باشند.

مرتبط:

پنتاگون: خروج نیرو ها از افغانستان تا ماه می برای آمریکا خطرناک است
اندرابی از خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داد
دبیر ناتو: خروج نیروهای خارجی از افغانستان به بحث گرفته می‌شود
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر