15:50 28 اکتوبر 2021
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سیستم‌های ضدراکتی برای دفع حملات راکتی احتمالی گروه طالبان به میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل نصب شده است.

همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، وزارت‌های دفاع و امور داخله کشور از فعال کردن سیستم‌‌های ضدراکتی در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل، خبر دادند.
وزارت امور داخله افغانستان با نشر خبری اعلام کرد که سیستم‌ دفاع هوایی تازه نصب شده و آسمان کابل را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. این سیستم موثریت خود را در دفع حملات راکتی نشان داده است.
جنرال عتیق‌الله امرخیل آگاه نظامی، در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک درباره نوعیت و هزینه این پدافند هوایی می‌گوید که سیستم دفاعی در تمام شهرها و کشورهای رواج است.
آقای امرخیل گفت:

«ما در وقت و زمانش از این کرده (پدافند هوایی) مدرن‌تر و قوی‌تر داشتیم که متاسفانه ازبین رفت. در آن وقت سیستم دفاعی افغانستان آنقدر قوی بود که نه تنها افغانستان بلکه کشورهای همسایه‌ما را هم، تا 50 کیلومتر داخل خاک شان را تحت پوشش قرار می‌داد.»

این آگاه سیاسی درمورد نصب این سیستم دفاع هوایی در کابل گفت: «وقتیکه قوت‌های خارجی از افغانستان خارج شدند، اینها به فکر از این شدن که امکان دارد مخالفین دولت افغانستان یا گروه داعش دسترسی به کدام واسطه پیدا بکنند و میدان هوایی کابل را تهدید بکند و یک مشکل به سفارت‌خانه‌ها یا مشکل به اکمالات باشد و دست به کار شدند و این سیستم را نصب کردند.»


او درمورد اینکه چقدر این سیستم در برابر راکت‌های طالبان و محافظت از شهر کابل کمک خواهد کرد، می‌گوید که این سیستم مخصوص به اجسام پرنده است و می‌تواند حفاظت قاطعانه بکند.
جنرال امرخیل درمورد کاربرد این سیستم گفت:

«این سیستم مخصوص به راکت، طیاره و اشیای پرنده است و می‌تواند بطور جدی از میدان هوایی و شهر کابل که آنقدر بزرگ نیست، محافظت بکند.»

وی افزود که این سیستم دفاعی امکان دارد شهرکابل را نیز از راکت‌های دشمن نجات دهد.
در عین حال او می‌گوید که این سیستم‌ها آنقدر هم جدید نیستند، به هرصورت جدیداً در کابل نصب شده و این پدافند بصورت خودمختار عمل می‌کند: راداری که چرخ می‌زند اینها نیز با او چرخ می‌زنند و وقتیکه رادار هدف را دید، این سیستم عاجل اقدام به عمل می‌کند.


از سویی هم بازمحمد یارمند آگاه نظامی نیز درباره اینکه چگونه این سیستم به دسترس حکومت افغانستان قرار گرفت می‌گوید که نیروهای خارجی پس از آنکه پایگاه بگرام را رها کردند، نخست به ترک‌ها و بعد به نیروهای افغان آموزش دادند، تا از حملات شبه نظامیان بر میدان هوایی کابل استفاده شود:

«این سیستم در میدان هوایی بگرام بود و هنگامیکه نیروهای امریکایی از آنجا بیرون شدند، این را به ترک‌ها تحویل دادند و آموزش دادن تا از این در جهت جلوگیری از حملات راکتی و این در یک شعاع 500 متری ارگ ریاست جمهوری و ساحه پلچرخی را تحت پوشش قرار می‌دهد و ازهر استقامت که فیری صورت بگیرد جلوگیری می‌کند.»

آقای یارمند درباره کیفیت این پدافند دربرابر شلیک راکت‌های طالبان و محافظت از شهر کابل گفت: «این یک سیستم اتومات است و زمانیکه از هر استقامت که شلیک صورت بگیرد، آماده و ترتیب شده است، در جهت رهگیری اقدام می‌کند و خودش راکت دارد و پرتاب می‌کند و جلوگیری می‌کند.»
در ماه جون، جیک سالیون مشاور امنیت ملی امریکا گفته بود که ترکیه پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان قصد دارد تامین امنیت میدان هوایی کابل را بر عهده بگیرد. به گفته وی، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه بر سر تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل به توافق رسیدند.

دیدگاه‌ها و نظریاتی که در مقالات نشر می‌شوند، مربوط به سخنران می‌باشند و ممکن با نظریه اسپوتنیک، مطابقت نداشته باشند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر