05:12 17 سپتمبر 2021
تحلیل و مقالات
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

وزارت دفاع چین به تازگی اعلام کرده است که پکن و مسکو همکاری‌های خود را برای تغییر وضعیت در افغانستان، افزایش می‌دهند.

وزاری دفاع روسیه و چین توافق کردند که که پکن و مسکو باید به شدت از منافع اصلی چین و روسیه، عدالت بین المللی و امنیت و ثبات منطقه‌ای دفاع کنند.

1- پکن و مسکو چگونه می‌توانند در افغانستان و آسیای مرکزی باهم همکاری داشته باشند؟

2- کدام مکانیسم‌ها را استفاده خواهند کرد؟

3- این همکاری چه تاثیری بر وضعیت افغانستان و منطقه خواهد داشت؟

در پاسخ به این سوال‌ها فرهاد ابرار، کارشناس مسایل روابط بین‌المللی در گفتگو با اسپوتنیک، گفت: درسالهای اخیر، دو مسئله مهم (جنگ تجاری امریکا با چین و تحریم شدید ایالات متحده امریکا بر روسیه)، سبب شده است که هر دو کشور در زمینه‌های مشخصی از جمله نظامی و امنیتی روابط نسبتاً مستحکمی را دربرابر ایالات متحده امریکا، ایجاد نمایند.

 آقای ابرار گفت: "حضور امریکا در افغانستان، حضوریست در همرزی با چین و قلمرو سابق اتحاد جماهیر شوری، این حضور برای چین و روسیه همواره مایع نگرانی بوده است، برای همین روسیه و چین همواره خواستند تا در برابر ایالات متحده امریکا اقداماتی را انجام بدهند. اما حالا با خروج امریکا و تصرف ده‌ها ولسوالی توسط طالبان و نیز بدتر شدن وضعیت و شرایط بخصوص شرایط امنیتی در افغانستان روسیه و چین احساس می‌کنند که نوع خلای قدرت در این کشور درحال شکل گیری است که احتاملاً این دوکشور را به چالش‌های تازه امنیتی مواجع خواهد کرد."

این کارشناس می‌افزاید که درکنار این روسیه و چین نگران تقویت داعش بخصوص در مرزهای شمال و شمال شرقی افغانستان هستند، و هردو کشور دلیل این نگرانی را خروج شتاب زده امریکا از افغانستان عنوان کرده اند.

فرهاد ابرار اظهار داشت: با توجه به این مورد روسیه و چین به عنوان دو ابرقدرت جهان به دنبال مدیریت اوضاع افغانستان و ایجاد روابط فعالانه با گروه طالبان و سرکوب گروه‌های دیگر تروریستی توسط طالبان هستند. این خود سبب شده است تا مسکو بارها از رهبری طالبان با پیشانی باز دعوت کند و با این گروه بخاطر پیکار با داعش سخن بزند. درکنار این دعوت چین از معاون سیاسی گروه طالبان وهیت همراه شان با بیان اینکه طالبان توانایی سرکوب گروه‌های تروریستی دیگر را دارند، نشان دهند آب بستن تحولاتی است که روسیه و چین، به دنبال مدیریت آن در افغانستان هستند.

آقای ابرار در اخیر افزود که این روابط در آینده در چه سطحی ایجاد می‌شود و تا چی حد می‌تواند منافع و امنیت ملی چین و روسیه را از تهدید باز نگهدارد، پاسخ نا روشن و مبهمی را با خود دارد.

دیدگاه‌ها و نظریاتی که در مقالات نشر می‌شوند، مربوط به سخنران می‌باشند و ممکن با نظریه اسپوتنیک، مطابقت نداشته باشند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر