18:14 20 جولای 2019
ترامپ: ما نباشیم، دو هفته هم دوام نمی‌آورید.

امریکا نباشد، در ظرف دو هفته تسلیم میشوید

© REUTERS / Jonathan Ernst
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 12

ترامپ به یک پادشاه عرب: ما نباشیم، دو هفته هم دوام نمی‌آورید.

یک منبع آگاه به شبکه «سی. ان. ان»گفت که ترامپ طی دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گفته است: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان ختم می‌شود. آنوقت مجبور خواهید شد که به طیارات عادی مسافربری پرواز کنید».

اسپوتنیک به نقل از العالم،  شبکه «سی. ان. ان» روز پنج‌شنبه طی گزارشی درباره جلسه شورای امنیت ملی امریکا که این هفته برای تصمیم‌گیری درباره آینده حضور نظامی امریکا در سوریه برگزار شد، نوشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا به این عقیده است که کشورهای عربی دستکم بخشی از هزینه حضور نظامی مریکا در منطقه را تقبل کنند.

بنا بر این گزارش، ترامپ حمایت متحدان آمریکا از حضور نظامی این کشور در آسیای غربی را ناکافی می‌داند و در محافل خصوصی هم بارها بر این نکته تأکید و از کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دلیل عدم ارائه منابع کافی برای مبارزه با داعش گلایه کرده است.

به نوشته سی. ان. ان، ترامپ در صحبت با دوستانش گفته است که اگر امریکا منطقه را ترک کند، پادشاهی‌های ثروتمند این منطقه باید «جت‌های شخصی و زندگی‌های اشرافی‌شان» را فراموش کنند.

یک منبع آگاه از قول ترامپ به این شبکه گفته که او در دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گفته است: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آنوقت باید به طیارات عادی مسافربری پرواز کنید».

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست این هفته شورای امنیت ملی این کشور ابراز خوش‌بینی کرده که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پول بیشتری برای «بازگرداندن ثبات به سوریه» هزینه کنند. یکی از این کشورها عربستان سعودی است که به نوشته سی. ان. ان قرار است ۴ میلیارد دلار برای این کار هزینه کند. با این وجود، مقام‌های حاضر در نشست گفته‌اند نمی‌دانند منبع و دلیل این خوش‌بینی ترامپ چیست.

ترامپ در نشست شورای امنیت ملی با ماندن کوتاه‌مدت نظامیان این کشور در سوریه موافقت کرده، اما گفته مأموریت این نظامیان نباید از «شکست دادن با داعش» فراتر رود.

رئیس‌جمهور امریکا ماه گذشته در جریان دیدار با «محمد بن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی گفت «این پول‌ها که برای شما چیزی نیست. خریداری تسلیحات خود را بیشتر کنید».

یک مقام سعودی بعدا به رسانه‌های آمریکایی گفت بن‌سلمان از این رفتار ترامپ «احساس حقارت» کرده و از او رنجیده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر