22:01 21 جولای 2019
پایگاه هوائی روسیه در سوریه

امریکا جنگ غیرمستقیم را اعلام کرد

© Sputnik / Maksim Blinov
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
120

تکرار حملات هواپیماهای بدون سرنشین با هدایت امریکا علیه پایگاههای نظامی روسیه در سوریه، یک نوع اعلام جنگ غیرمستقیم است که می‌تواند پیآمدهای بسیار خطرناک را در پی داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک، امروز الکساندر فومین معاون وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در یکی حملات گسترده هواپیماهای بدون سرنشین به پایگاه هوائی حمیمیم روسیه، هدایت آنها از هواپیمای اکتشافی امریکا صورت می‌گرفت.

او گفت:"در یکی از این حملات، 13 هواپیماهای بدون سرنشین متعلق به تروریست ها بطور همزمان اعزام شده بودند. آنها با نظم رزمی متحد و به صورت یک تیم یکپارچه حرکت می‌کردند و در آن زمان هواپیمای اکتشافی امریکایی "پوسیدون 8" طی هشت ساعت بر روی بحیره مدیترانه، همزمان با این هواپیماهای بدون سرنشین تروریست ها در حال حرکت بودند".
وی گفت که هدایت دستی هواپیماهای بدون سرنشین توسط هواپیمای امریکایی "پوسیدون 8" مجهز به تجیزات معاصر صورت می‌گرفت. هواپیماهای بدون سرنشین پس از روبرو شدن به پایگاه روسی، قصد عقب نشینی داشتند تا دستورات جدید را دریافت کنند ولی منهدم شدند".
شایان ذکر است، تروریست‌ها در سوریه فعالانه از هواپیماهای بدون سرنشین از جمله برای حمله به حمیمیم استفاده می‌کنند و فقط در ماه اوگست دستگاه های دفاع هوا این پایگاه 47 هواپیماهای بدون سرنشین را سرنگون کردند.دکتر حسین رویوران کارشناس خاور میانه و علوم سیاسی در کشورهای عربی، استاد دانشگاه تهران به اسپوتنیک گفت که حضور امریکا در شرق فرات یک حضور اشغالگرانه است به دلیل اینکه امریکا حاکمیت یک کشور و مقررات بین‌المللی را نقض کرده است.
وی اضافه کرد: "این رفتار جدید امریکا یعنی هدایت هواپیماهای بدون سرنشین بر مواضع نیروهای روسی در پایگاه حمیمیم که در این اواخر زیاد تکرار شده است، نشانه رفتار تهدیدآمیز امریکا می باشد. این رفتار متاسفانه می‌تواند تنش را ایجاد کند و منجر به جنگ شود. این یک رفتار ماجراجویانه است و می‌توان گفت که امریکا با اتش بازی می‌کند.
آقای رویوران معتقد است که دولت روسیه قطعانه از خودش دفاع می‌کند و به هیچ هواپیماهای بدون سرنشین اجازه نمی‌دهد به پایگاه حمیمیم نزدیک شود.
او افزود: "تکرار این مسئله یک نوع اعلام جنگ غیرمستقیم است که می‌تواند پیآمدهای بسیار خطرناکی در پی داشته باشد".حسن هانی‌زاده، تحلیلگر سیاسی و رسانه ای ارشد و کارشناس مسایل خاور میانه و جهان عرب، مدیر مسوول پیشین خبرگزبری مهر نیوز به اسپوتنیک گفت که آمریکا بر خلاف قوانین بین‌المللی بدون مجوز دولت سوریه در این کشور پایگاهی ایجاد کرده که هدف آن مقابله با روسیه و ایران و سوریه و انجام عملیات تحرک‌امیز است:
"امریکا اخیرا با احداث یک پایگاه زمینی در شرق فرات و بطور مشخص در منطقه ابوکمال سوریه در دیر‌الزور ،با هدف انجام عملیات تحریکآمیز جاسوسی علیه پایگاههای رویسه در تارتوس و حمیمیم حضور دارد. امریکا با این تحرکات، شرایطی را فراهم می‌کند که روسیه و ایران خاک سوریه‌را ترک کنند. اکنون امریکا با داشتن دو هزار سرباز بحری در منطقه ابوکمال به آموزش گروه های تروریستی داعش مشغول است. اقدام اخیر هواپیمای جاسوسی اآمریکا در مناطق تحت نفوذ روسیه، یک اقدام تحریک‌آمیز علیه روسیه و ایران و سوریه تلقی می‌شود".
به نظر این کارشناس ادامه عملیات تحریک‌آمیز امریکا موجب این خواهد شد که روسیه و ایران به تحرکات ایالات متحده واکنش نشان خواهند داد:
"روسیه، ایران و سوریه باید در این خصوص مشترکا" پاسخ مناسبی به امریکا و همچنین گروه داعش از خود نشان بدهند".

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر