18:31 24 جون 2019
شیر محمد عباس استانکزی و دیگر اعضای طالبان در نشست مسکو

وزارت خارجه از سفر طالبان به پاکستان به سازمان ملل شکایت کرد

© Sputnik / Khaibar Akifi
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که نام‌های نماینده‌گان طالبان که به پاکستان دعوت شده‌ اند در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند و پاکستان این دیدار را بدون هماهنگی با حکومت افغانستان سازماندهی کرده است..

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شام روز جمعه، حکومت افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد نامه‌‎یی فرستاد و در این نامه از سفر نماینده‌گان طالبان به اسلام‌آباد شکایت کرده‌است.

در بخشی از این نامه آمده‌است که دیدار طالبان با نخست‌وزیر پاکستان بی‌هماهنگی حکومت افغانستان سازمان داده شده‌است و نام‌های آن نماینده‌گان طالبان که به پاکستان دعوت شده‌اند در فهرست تحریم‌های سازمان ملل جا دارند.

بربنیاد گزارش‌ها قرار است نماینده‌گان طالبان به روزهای آینده به اسلام‌آباد بروند و با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان دیدار کنند. اما گزارش‌هایی وجود دارند که برنامۀ این دیدار رد شده است.

صبغت احمدی، سخن‌گوی وزارت امور خارجۀ افغانستان، می‌گوید که دیدار نماینده‌گان طالبان با نخست وزیر پاکستان، نقض صریح حاکمیت ملی افغانستان و قطع‌نامۀ کمیتۀ ۱۹۸۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد است و این کار به گونه‌یی به رسمیت شناختن طالبان شمرده می‌شود.

آقای احمدی، می‌افزاید که پاکستان دربارۀ چگونگی دیدار با نماینده‌گان طالبان با حکومت افغانستان هیچ هماهنگی نکرده است و حکومت افغانستان این موضوع را از هر راه ممکن دنبال خواهد کرد: "بلی ما به سازمان ملل متحد بخاطر سفر هیئت طالبان به اسلام‌آباد و ملاقات با عالی‌ترین مقام پاکستانی شکایت کردیم. اعضای هیئت مذاکره کنندۀ طالبان در تحریم سازمان ملل قرار دارند و حق سفر را ندارند".

احمدی تصریح بیان داشت: "نقض صریح حاکمیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان است. حاکمیت ملی خط قرمز ما است و این مسئله را به گونه‌های مختلف دنبال می‌کنیم و پاکستانی‌ها با ما هماهنگ نکرده‌اند و این به گونه‌یی به رسمیت شناختن طالبان است و این مورد بسیار مسئله ساز است".

این درحالی است که حکومت افغانستان، دوهفته پیش نیز از سفر هیئت طالبان به مسکو به سازمان ملل متحد شکایت کرده‌ بود. ده‌ نمایندۀ طالبان از جمله شیرمحمد عباس ستانکزی، رییس پیشین دفتر طالبان در قطر در نشست دو روزۀ مسکو (۱۶ — ۱۷ ماه دلو) شرکت کرده بودند.

مرتبط:

پاکستان میزبان دور بعدی مذاکرات امریکا و طالبان
منافع پاکستان از برگزاری نشست های صلح طالبان و امریکا
پاکستان: ما طالبان را وادار به مذاکره ساختیم
وزیر خارجهٔ پاکستان: مذاکرات طالبان و امریکا موفقانه بود
آمادگی رئیس جمهور غنی برای مذاکره با طالبان با میانجی‌گری پاکستان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر