00:23 28 سپتمبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

گفته می‌شود رئيس جمهور غنی در راس یک هیئت ۱۳ نفره برای مذاکره با همتای امریکایی اش، به واشنگتن سفر می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، یک منبع در اداره امور رئيس جمهور افغانستان می‌گوید که محمد اشرف غنی روز شنبه، ۷ سپتمبر (۱۶ سنبله) با دونالد ترامپ، رئيس جمهور ایالات متحده امریکا در واشنگتن دیدار و مذاکره خواهد کرد.

قرار است در این سفر، یک هیئت بلندپایه حکومتی متشکل از ۱۳ نفر، رئیس جمهور غنی را همراهی کند.

این در حالی است که تاهنوز حکومت افغانستان این سفر رئيس جمهور را به‌طور رسمی اعلام نکرده است.

ایالات متحده امریکا و گروه طالبان قبل از این متن توافق‌نامه صلح افغانستان را که متشکل از ۱۱ ماده است، آماده نموده اند و قرار است به زودی توسط مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا و ملا برادر، مسوول دفتر سیاسی طالبان در قطر، به امضا برسد.

زلمی خلیلزاد پس از پایان نهمین دور گفتگوهای صلح، روز یک‌شنبه (۱۰ سنبله) از قطر به کابل آمد و متن توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان را به رهبران حکومت افغانستان نشان داد.
حکومت افغانستان گفت که این توافق‌نامه را با دقت کامل بررسی می‌کند و نیز از زلمی خلیلزاد خواست تا آن را با چهره‌های سیاسی افغانستان نیز شریک سازد.

بربنیاد اطلاعاتی که توسط مقام‌های افغانستان و شخص زلمی خلیلزاد شریک شده است، در این توافق‌نامه افزون به اینکه به مسأله آتش‌بس و آغاز گفتگوهای مستقیم بین‌الافغانی اشاره شده، آمده که در گام نخست باید ۵ هزار سرباز امریکایی در مدت ۱۳۵ روز از ۵ پایگاه در افغانستان خارج شوند.
در بدل این خروج، طالبان نیز وعده کرده که خشونت را در ولایت‌های کابل و پروان کاهش می‌دهند.

تعویق انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو و روی‌کار آمدن حکومت موقت، از موارد دیگری است که به این توافق‌نامه پیوند داده می‌شوند، اما تاکنون به گونه رسمی تایید نشده‌اند.

مرتبط:

اشرف غنی: طالبان به دستور حلقات بیگانه کابل را ویران می‌کنند
رئیس جمهور غنی: صلح با طالبان بی معنا است
اشرف غنی به واشنگتن می رود
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر