18:17 31 اکتوبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نماینده ویژه رئيس جمهور روسیه برای افغانستان می‌گوید که جناح امریکایی وی را اطمینان داده است که هیچ ضمیمه پنهانی در توافقنامه میان ایالات متحده امریکا و طالبان وجود ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئيس جمهور روسیه برای افغانستان و رئيس اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید که در آستانه امضای توافقنامه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان صحبت کرده است.

کابلوف با ابراز نظر درمورد اظهارات اخیر مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا مبنی بر اینکه در توافقنامه بخش‌های پنهانی مرتبط به جنبه‌های نظامی، وجود دارد، گفت: "او (خلیلزاد) قسم خورد که هیچ ضمیمه پنهانی وجود ندارد".

نماینده ویژه رئيس جمهور روسیه برای افغانستان گفت: "در واقع طالبان نیز این را تایید نمودند. ممکن است این مرتبط به آن باشد که امریکایی‌ها و ناتو در کل یکجا در طول ۱۴ ماه حدود ۱۶ – ۱۷ هزار نظامی را قدم به قدم اخراج کنند. طوری که معلوم می‌شود، آنجا پلانی وجود دارد، جدول خروج نیروها. ممکن است، این جزئیات تشریح شده باشد. من توضیح دیگری برای اظهارات پامپئو ندارم".

قابل ذکر است که روز شنبه (۱۰ حوت) طی یک مراسم تشریفاتی در پایتخت قطر، ایالات متحده امریکا و گروه طالبان نخستین توافقنامه شان را پس از ۱۸ سال جنگ، به امضا رسانیدند.

براساس این توافقنامه، نیروهای خارجی باید در جریان ۱۴ ماه از افغانستان خارج شوند و مذاکرات بین‌الافغانی پس از تبادله زندانیان در ماه مارچ برگزار شود.

مرتبط:

آیا امریکا از طریق توافق با طالبان به‌دنبال بازی جدید در افغانستان است؟
استقبال مسکو از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان
مسکو: امریکا خواستار لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان شده است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر