عربي Sputnik
سارانسک
به سارانسک، پایتخت جمهوری موردوویا، یکی از کوچکترین شهرهای میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 خوش آمدید
شهر سارانسک در سال 1641 در محل تلاقی رودخانه سارانسک و رودخانه اینسار بنا نهاده شد‪.


در قرن‌های 16 و 17 برای محافظت از سرحدات پادشاهی روسیه از حملات تاتارهای کریمه، نوقایی‌ها و باشقرها در قلمرو موردوویا مدرن، استحکامات دفاعی ساخته شد. در جنگل‌ها موانع دفاعی از درختان قطع شده، ساخته شد. در دشت‌ها قلعه‌های خاکی، خندق‌ها و گودال‌ها ایجاد شدند. در حومه شهر برج‌های دفاعی، قلعه‌ها و نیزه‌ها اعمار گردیدند‪.

از زمان تاسیس، سارانسک نقش مهمی را در حفاظت سرحد بازی می‌کند. در شهر جدید تعداد زیادی از قزاق‌ها، تیراندازان، توپچی‌ها و نگهبانانی که قبلاً در قلعه‌های همسایه زندگی می‌کردند، جابجا شدند‪.
الی اواسط قرن 17، زمانی‌که قلعه پنزا اعمار شد، سارانسک به عنوان مرکز مهم نظامی-سرحدی به حساب می‌رفت‪.
تحت پوشش گارنیزیون دفاعی سارانسک، توسعه استعمار مناطق کم جمعیت سرزمین های مجاور جنوب جریان داشت‪.

به تدریج سارانسک اهمیت خود را به عنوان مرکز دفاعی از دست داد. با وجود این، سارانسک جوانی پر جوش و خروش را سپری کرد. شهر به طعمه ای برای شورش گران مبدل شد. در سال 1670 به دست نیروهای استپان رازین افتاد که رهبر دهقانانی بود که قیام کرده بودند. یکصد سال بعد سربازان یملیان پوگاچف تفریبا یک هفته در سارانسک مستقر شدند‪.
©Sputnik/Julia Chestnova/ نشان یادبود بنیان گذار سارانسک بر سر تپه فواره ها
در سال 1785 ملکه یکاترینای دوم نقشه جدید سارانسک را ساخت و به تصویب رساند: شبکه مستطیلی شکل جاده ها با محله ها و میدان ها جای شهر بی نقشه و درهم و برهم را پر کرد. در اواخر قرن 18، اوایل قرن 19، بازار سارانسک باعث شهرت این شهر گردید. اسب های مناطق مجاور، ابریشم، ظروف چینی و ظروف شیشه ای توسط تاجران در آنجا به فروش می رسید‪.

در پایان قرن نوزدهم، خط راه آهن مسکو-کازان از طریق سارانسک عبور کرد، اما این منجر به تبدیل شدن سارانسک به یک شهر صنعتی، نشد. سارانسک به عنوان یک ولایت ایده آل و آرام باقی ماند‪.

در ماه جون سال 2018 این ولایت ایده آل یکی از مناطقی خواهد بود که در آن جشنواره بزرگ جام جهانی فوتبال برگزار خواهد شد‪.

   

اماکن دیدنی
یکی از مناطق دیدنی کلیسای سن جون آپوستول است که از یادبود معماری نادر قرن 17 است و تا کنون ثابت باقی مانده است. کلیسا به سبک باروکوی مسکو در سال 1693، پنجاه سال پس از بنیان گذاری شهر ساخته شد. بعد ها، در اوایل قرن 18 بر آن برج ناقوس و سالون غذاخوری اضافه شد. تا مدت زیادی کلیسا یگانه کلیسای فعال ارتدکس بود. از سال 1991 تا 2006 که کلیسای جامع فئودور اوشاکوف مقدس ساخته شد، کلیسای جامع اسقف اعظم و سارانسک بود‪.
©Sputnik/Julia Chestnova/ کلیسای جامع سن جون آپوستول در سارانسک
ادمیرال فئودور اوشاکوف که از سال 1790 الی 1792 فرمانده ناوگان بحیره سیاه و فرمانده نیروی دریایی روسیه از سال 1798 تا 1800 در بحیره مدیترانه بود به عنوان حافظ آسمانی شهر در بین ساکنان سارانسک معروف است‪.

در دوران لشکرکشی بحیره مدیترانه در سال های 1800- 1798 اوشاکوف در آزادی کورفو از زیر سلطه فرانسوی ها شرکت کرد. این عملیات به آزادی کامل جزایر ایونی انجامید که تا آنزمان تحت کنترل فرانسوی ها قرار داشت. این امر به ایجاد جمهوری هفت جزیره مساعدت کرد که از زمان فروپاشی امپراتوری ترابوزان اولین حکمران به سبک یونانی بود. فئودور اوشاکوف سال های آخر عمر خود را در مورداویا سپری کرد. او در مزارگاه سارانسک به خاک سپرده شد که در 150 کیلومتری سارانسک موقعیت دارد‪.

در سال 2001 کلیسای ارتدکس روسیه فئودور اوشاکوف را "قدیس" نامید و ششم ماه اگست سال 2006 در کلیسای جامع سارانسک جنگجو فئودور اوشاکوف تقدیس شد.در ارتفاع 40 متری در نزدیکی گنبد یک بالکن قرار دارد که می توان به نظاره مناظره زیبای شهر و اطراف را تماشا کرد‪.
©Sputnik/Julia Chestnova/ کلیسای جامع فئودور اوشاکوف در سارانسک
©Sputnik/Vladimir Vyatkin/ دکوراسیون کلیسای جامع فئودور اوشاکوف مقدس در سارانسک
©Sputnik/Julia Chestnova/ منظره مجسمه یادگاری آدمیرال فئودور اوشاکوف و کلیسای جامع فئودور اوشاکوف مقدس در سارانسک
در مجاورت کلیسای جامع، در میدان پیروزی، مجتمع یادبود سربازان موردوویا قرار دارد که در جنگ کبیر میهنی کشته شدند. مجتمع یادبود متشکل از موزیم، آتش جاویدان، کلیسای کوچک الکساندر نفسکی و هرم سنگ "فرار از جهنم" به یادبود از سربازان شوروی که از اردوگاه های آلمانی با بمب افکن هاینکل 111 فرار کردند، قرار دارد‪.

در مرکز سارانسک موزیم هنرهای برگزیده جمهوری موردوویا به نام استپان ارزیا قرار دارد. در این موزیم بزرگترین کلکسیون مجسمه‌های که در آنها از برنز، مرمر و انواع چوب های سخت کار گرفته شده است، جمع‌آوری شده‪.
©Sputnik/Vladimir Vyatkin/ منظره شهر از فراز میدان پیروزی در مرکز سارانسک
©Sputnik/Julia Chestnova/ بنای یادبود از جنگجویان موردوویا، که در سالهای جنگ بزرگ میهنی در سارانسک کشته شده اند
©Sputnik/Igor Ageyenko/ کلیسای کوچک به نام امیر مقدس الکساندر نفسکی در میدان پیروزی در سارانسک
©Sputnik/Julia Chestnova/ منظره موزیم یادبود شاهکارهای جنگی و کاری در سارانسک
یکی از جالب ترین جاذبه‌ های سارانسک، سنت ها و شیوه زندگی بومیان سرزمین موردوویا، ارزی‌ها و موکش‌ها اند‪.

نه چندان دور از سارانسک، روستاهای متعددی وجود دارند که ساکنان آنها رسم و رواج اجداد خود را حفظ کرده اند، آنها با لباس های ملی گشت و گذار می کنند و هرکسی که درباره جزئیات لباس ملی و همچنین مراسم عامیانه آنها، چیزی بپرسد، تشریحات لازم ارایه می دارند‪.

   

ورزشگاه "موردوویا‪"
در تابستان 2018، سارانسک بخشی از جشنواره بزرگ فوتبال خواهد بود. ورزشگاه موردوویا میزبان 4 مسابقه جام جهانی فیفا2018 خواهد بود‪.

استادیوم نه چندان دور از مرکز سارانسک، در کنار رودخانه اینسار واقع شده است، و استادیوم ظاهراً طوری طراحی شده، که شبیه آفتاب سرخ رنگ است، نمادی که بر روی بیرق جمهوری موردوویا می باشد‪.

در طول برگزاری مسابقات جام جهانی 2018، استادیوم موردوویا می تواند 45000 تماشاچی را بپذیرد. استادیوم به گونه ای طراحی شده است که تماشاچیان می توانند آنچه در میدان بازی رخ می دهد را بخوبی ببینند‪.
جزئیات بیشتر درباره استادیوم

   

   

چگونه میتوان خود را به سارانسک رسانید
با هواپیما: میدان هوایی سارانسک در 8 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. در حال حاضر، پروازهای مستقیم از مسکو وجود دارد. مدت پرواز کمتر از 2 ساعت را در بر می گیرد‪.

توسط ریل: ایستگاه راه آهن سارانسک در مرکز شهر واقع شده است. هر روز از مسکو به سارانسک ریل سریع السیر به موردوویا حرکت می کند. سفر 9.5 ساعت طول می کشد‪.

از سن پیترزبورگ تا سارانسک می توان با ریل‌های ترانزیتی رفت که از سامارا، اوفا و یا تولیاتی حرکت می کنند. مدتی که مسافران در راه خواهند بود 30 می‌باشد‪.

از شهرهای دیگری که مسابقات جام جهانی 2018 در آنجا برگزار می شود می توان با ریل ترانزیتی به سارانسک رسید. مدت زمان حرکت در این مسیر 6 ساعت از نیژنی نوگورود و از سوچی 40 ساعت است‪.