00:07 24 نوامبر 2020
کلوپ ویدیو
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

پس از 86 سال برای اولین بار از سال 1934 به این سو، صدای اذان از ایاصوقیه در استانول پخش گردید.

به گزارش اسپوتنیک، در شبکه های اجتماعی تصاویری از ایاصوقیه منتشر شده که برای نخستین بار از سال 1934 صدای اذان از ایاصوقیه در استانول به گوش می رسد.

شایان ذکر است که شورای دولتي ترکیه تصمیم سال 1934 مبنی بر تبدیل اياصوفيه به موزه را لغو کرد. بلافاصله پس از این تصمیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام كرد كه حكمی مبنی بر تبدیل كلیسای جامع به مسجد و اجازه عبادت در اين مکان را صادر کرد.

ايا سوفیا در 27 دسامبر 537 به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال 1453 به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال 1934 این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

شایان ذکر است که ایاصوفیه در 27 دسامبر 537 به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال 1453 به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال 1934 این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر

ویدئوهای دیگر