03:54 13 دسمبر 2018
مهتاب گرفتگی

در سال ۲۰۱۵ باشندگان روی زمین دو خسوف مشاهده خواهند کرد

© Sputnik / Vitaliy Anyakov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

در سال ۲۰۱۵ باشندگان روی زمین دو بار خسوف یا مهتاب گرفتگی مشاهده خواهند کرد.

باشندگان نیم کره غربی ان را در تاریخ چهارم اپریل و باشندگان نیم کره شرقی – در تاریخ ۲۸ سپتمبر مشاهده خواهند کرد. در ایه باره به اژانی تاس در انستیتوت ستاره شناسی تطبیقی اکادمی علوم روسیه خبر دادند.

نیکولای ژیلیزنوف سکرتر مطبوعاتی انستیتوت معلومات داد: " در تاریخ ۴ اپریل مهتاب گرفتگی را میتوانند در امریکایی شمالی و جنوبی، در جزایر بحرالکاهل، در استرالیا و زیلاند جدید مشاهده کنند. مهتاب در سایه زمین فرو خواهد رفت و برای هشت دقیقه رنگ خونین کسب خواهد کرد. خسوف کامل در تاریخ ۲۸ سپتمبر برای یک ساعت و ۱۳ دقیقه طول خواهد کشید. این مهتاب گرفتگی در اروپا، در اسیای غربی، افریقا، گرینلند، امریکای شمالی و جنوبی قابل رویت می باشد.

به اساس محاسبات کارمندان انستیتوت، نقطه اوج مهتاب گرفتگی چهارم اپریل با ساعت ۱۴بجه و ۵۶ دقیقه به وقت مسکو مصادف خواهد بود. مهتاب چهار دقیقه قبل و چهار دقیقه بعد از این زمان در سایه زمین قرار خواهد داشت. خسوف کامل در تاریخ ۲۸ سپتمبر در ساعت ۵بجه و ۱۱ دقیقه به وقت مسکو اغاز و در ساعت ۶ بجه و ۲۴ دقیقه خاتمه خواهد یافت.

در سال ۲۰۱۵ خسوف با افتاب گرفتگی همراه خواهد بود. کسوف اولی در تاریخ ۲۰ مارچ صورت گرفت و کسوف دومی در تاریخ ۱۳ سپتمبر صورت خواهد گرفت و مهتاب ګرفتگی دو هفته بعد از هر کسوف صورت خواهد گرفت. منجمین علت این پدیده را گردش سریع مهتاب به دور زمین میدانند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک