01:33 17 نوامبر 2018
جوزیف بایدن معاون رریاست جمهوری امریکا

ترکیه از جو بایدن استقبال سرد کرد

© Sputnik / Sergei Guneyev
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

استقبال سرد مقامات ترکیه از بایدن

بایدن اردوغان در حالی که بحران سوریه، استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه در مبارزه علیه داعش، کودتادی نافرجام ترکیه و استرداد فتح‌الله گولن بر روابط دیپلماتیک آنکارا و واشنگتن سایه انداخته است، مقام‌های آنکارا استقبال سردی از معاون اوباما در کشورشان داشتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، از همان دقایقی که جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری امریکا برای سفر به ترکیه سوار طیاره شد، مشخص بود که این سفر نتیجه مهمی نخواهد داشت و محکوم به شکست است.

بایدن قصد داشت، در سفرش روابط تیره‌ای را که عمدتا پس از کودتای ناکام ۱۵ ژوئیه به وجود آمده بود، تصحیح کند با این حال دولت ترکیه استقبال سردی از او داشت و یک‌ سری مقام‌های سطح پایین از جمله معاون شهردار آنکارا را برای استقبال به میدان هوای انقره فرستاد. حتی پیش از پایان سفر بایدن هم روزنامه حامی دولت دیلی صباح با انتشار گزارشی، این اقدام را "اتلاف سفری برای بایدن و اتلاف وقتی برای ترکیه" توصیف کرد.

بایدن عالی‌ترین مقام امریکایی است که از زمان کودتای ناکام به ترکیه سفر می‌کند و با رویکردی عذرخواهانه و آشتی‌جویانه در کنفرانس خبری با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه شرکت کرد اما در طول سخنان این مقام، اردوغان به صندلی‌اش تکیه زده و با چهره‌ای عبوس گوش می‌کرد.

بایدن بار دیگر کودتای ترکیه را محکوم کرد و عاملان آن را "تروریست" معرفی کرد. او همچنین مدعی شد: «ای کاش زودتر اینجا می‌آمدم. می‌خواهم آشکارا اعلام کنم که ایالات متحده آمریکا پشت متحد خود ترکیه ایستاده است و حمایت ما قاطع و غیرمتزلزل است.»

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک