16:34 16 نوامبر 2018
Colombia's President Juan Manuel Santos (L) and Colombian First Lady Maria Clemencia de Santos arrives at congress to present the FARC peace accord to the Colombian Congress in Bogota, Colombia, August 25, 2016.

گروه شورشی فارک پس از 52 سال با دولت کلمبیا صلح کرد

© REUTERS / John Vizcaino
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

گروه شورشی فارک فرمان آتش بس قطعی را در چارچوب توافقنامه صلحی که به مناقشه 52 ساله این گروه با دولت کلمبیا پایان می دهد، صادر کرد.

سایت خبری تابناک به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه می نویسد، " تیمولیون خیمینز " فرمانده ارشد فارک به خبرنگاران گفت:" من به تمام فرماندهان و واحدها و هریک از رزمندگان ما فرمان آتش بس و ترک مخاصمه قطعی علیه حکومت کلمبیا را از نیمه شب امشب می دهم ".

قرار است این آتش بس به جنگ 52 ساله بین دولت کلمبیا نیروهای مسلح انقلابی "فارک" این کشور پایان دهد.

صدها هزار نفر از سال 1964 در جریان جنگ ارتش شورشیان در جنگل ها با نیروهای دولتی که آخرین مناقشه داخلی مسلحانه امریکای لاتین محسوب می شود، کشته شده اند.

خوآن مانوئل سانتوز رئیس جمهوری کلمبیا روز جمعه پس از امضای فرمان توقف عملیات نظامی علیه فارک در حساب توییتر خود گفت:- "پایان مناقشه فرارسیده است".

این تصمیم پنج روز پیش از پایان مذاکرات صلح جاری در هاوانا از نوامبر 2012 به اجرا گذاشته شده است. این مناقشه ارضی و ایدئولوژیکی گروه های مسلح چپ و راست گرای مخالف مسلح را در برمی گیرد.

تلاش برای مذاکرات صلح بین دولت و یک گروه شورشی کوچک به نام ارتش آزادیبخش ملی تاکنون بی ثمر مانده است.

این جنگ تاکنون حدود 260 هزار کشته ، 45 هزار مفقود و رانده شدن 9/ 6 میلیون نفر از خانه و کاشانه آنها منجر شده است.

مرتبط:

اعطای مجوز قانونی حضانت کودکان به همجنسگران در کلمبیا
رئیس جمهور سابق کلمبیا مظنون قتل دهقانان است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک