13:44 20 جنوری 2018
  امریکا- بزرگترین عامل منفی بر ثبات جهانی

  امریکا- بزرگترین عامل منفی بر ثبات جهانی

  © AP Photo/ Mary Altaffer
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  100

  سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: بعد از اقدامات ایالات متحده امریکا در لیبیا و از بین بردن معمر قذافی، تعداد زیادی از کشور های همسایه لیبیا به فکر داشتن سلاح هسته یی شد. این حالت بزرگترین تاثیر منفی واشنگتن بر ثبات جهانی بود.

  به گفته لاوروف-" در اکثر کشورهای دنیا به شمول مناطقی که قدرت های هسته ای غیر رسمی موقیعیت دارند، اوضاع دگرگون شده است. بخصوص بعد از امتناع ورزیدن قذافی از برنامه سلاح هسته ای و از بین رفتن وی، شاید هیچکس علاقه دچار شدن به سرنوشت او را نداشته باشد.

   تمام کشور های همسایه با لیبیا بطور جدی در این مورد فکر میکنند- وقتی قذافی با داشتن همکاری داوطلبانه به دلیل نداشتن سلاح هسته ای به این شرنوشت دچار شد، در حالیکه کوریای شمالی از سلاح هسته ای برخودار است اما هیچکس آنرا رسمی بحیث قدرت هسته ای نمشناسد و هیچگونه مخالفت ندارند. پس چرا ما از این حق برخوردار نباشیم".  

  لاوروف افزود:" تمام این افراد جنرال ها، فرماندهان نظامی و کارمندان ارگانهای امنیتی صدام حسین اند، آنها ستون اصلی "حکومت اسلامی عراق و شام " داعش است که بعد از تباه کردن لیبیا، به سرعت در عراق و سوریه رشد میکند. این گروه تروریستی همچنان در افغانستان وجود دارد که با طالبان رقابت دارند". 

  مرتبط:

  لاوروف: قتل معمر قذافی جنایت نظامی بود
  کیم جونگ اون به شدت در حال تقویت نیروی هسته ای کوریای شمالی است
  آمریکا تروریست های لیبیا را مجهز می کند
  امریکا به زودی نظامیان خود را به لیبیا اعزام خواهد کرد
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک