08:16 19 جنوری 2018
  A woman looks out of a window covered in frost on a bus in Bucharest, Romania, in February 2012. At least 11,000 villagers have been trapped by heavy snow and blizzards in Serbia's mountains, authorities said Thursday, as the death toll from Eastern Europe's weeklong deep freeze rose to 122, many of them homeless people.

  آیا انسان هم به خواب زمستانی می رود؟

  © AP Photo/
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 10

  برخی پستانداران در خواب زمستانی خود دچار هیپوترمی کاهش شدید دمای بدن در حد خطرناک می شوند به طوری که فعالیت متابولیک بدن آنها به شدت کاهش می یابد و پس از خواب زمستانی این فعالیت به دلیل وجود زیست مولکولی به نام ( 5 AMP ) از سر گرفته می شود.

   به گزارش اسپوتنیک به نقل ازتابناک باتو؛ در یک شب سرد و یخبندان در سال 1980 میلادی در شهر لینگبی در ایالت مینه سوتا امریکا، جین هیلییارد 19 ساله با ماشین خود از یک جاده پوشیده از برف به سوی خانه می رفت. دمای هوا 22 درجه زیر صفر بود. ناگهان موتر او دچار لغزش شده و از جاده منحرف می شود. موتور موتر از کار می افتد و جین در تلاشی بیهوده، سعی در روشن کردن آن داشت.

  او در جاده ای دورافتاده و پوشیده از برف که احتمال عبور موتر از آنجا بسیار کم بود گیر می افتد و تصمیم می گیرد با پای پیاده به خانه یکی از دوستانش که در آن نزدیکی بود، برود.

  جین راه خانه دوستش را در پیش می گیرد و هرچه بیشتر می رود درجه حرارتش کمتر می شود. او در نزدیکی خانه دوستش از شدت سرما روی زمین می افتد و روز بعد و پس از شش ساعت او را در میان برف پیدا می کنند؛ جسدی یخ زده با صورتی متورم که انگار از درون فریزر خارج شده بود.

  دکتر جرج ساثر درباره شرایط او می گوید:- "بدنش کاملا یخ زده بود، دهانش باز نمی شد، دستهایش بالا نمی رفت، پلک هایش یخ زده بودند و چشم هایش به نور واکنشی نشان نمی دادند. پوست صورت او چنان منجمد بود که نمی توانستیم دارویی به او تزریق کنیم، پس از مدتی توانستیم ضربان قلبش را بگیریم 8 بار در دقیقه می زد".

  پرستارها بدن او را گرم کردند و زیر مراقبت های درمانی قرار گرفت. سه روز بعد او توانست پاهایش را تکان بدهد و 49 روز بعد از شفاخانه مرخص شود، بی آنکه هیچ یک از اعضای بدنش را از دست بدهد. او درباره تجربه خود در شفاخانه می گوید:- " در بیمارستان به هوش آمدم، همه چیز وهمناک و مه آلود به نظر می رسید. مردم درباره حادثه می پرسیدند، اما من نمی دانستم که آنها درباره چه حرف می زنند".

  دکتر چنگ چی لی استاد دانشگاه تگزاس دیپارتمنت بیوکیمیاوی و بیولوژی مولکولی در مقاله ای با نام «آیا خواب زمستانی بشر ممکن است؟» می نویسد:- "برخی پستانداران در خواب زمستانی خود دچار هیپوترمی _ کاهش شدید دمای بدن در حد خطرناک _ می شوند به طوری که فعالیت متابولیک بدن آنها به شدت کاهش می یابد  و پس از خواب زمستانی این فعالیت به دلیل وجود زیست مولکولی به نام (5 AMP  ) از سر گرفته می شود. نتایج نشان می دهد که انسان یخ زده می تواند نجات پیدا کند؛ مثل نجات از سکته قلبی، مغزی و یا جراحی های بزرگ.»

  در مورد جین هیلییارد هم بدن او به سرعت دچار یخ زدگی شد و بافت های بدن او از بین نرفت. او به حالتی شبیه خواب زمستانی حیوانات فرو رفت و دوباره به زندگی بازگشت. داستان جین هیلییارد تاکنون به تحقیقات دانشمندان در زمینه منجمد کردن اجساد انسان ها و بیدار کردنشان در آینده کمک های بسیاری کرده است.  

  امروزه اجساد داوطلبان بسیاری را به امید دوباره زنده شدن و بیدار شدن پس از انجماد در استوانه های غول پیکر فریز می کنند، اغلب این افراد از بیماری های صعب العلاج رنج می برند و بر این باورند که روزی علم بشر آنچنان پیشرفت خواهد کرد که بیماری آنان را درمان کند.

   

   

  مرتبط:

  ماهی منجمد در فروشگاهی زنده شد
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک