03:53 24 جنوری 2018
  ضمیرکابلوف: اجازه تحقق اهداف امریکا در افغانستان را نمی دهیم

  ضمیرکابلوف: اجازه تحقق اهداف امریکا در افغانستان را نمی دهیم

  © AP Photo/ Muhammad Shoaib Amin
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  431

  ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه گفته که کشورش از موجودیت چندین پایگاه نظامی نیروهای امریکایی در افغانستان شدیدا نگران است.

  به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا، ضمیر کابلوف در گفتگو با آژانس خبری انادولی ترکیه گفته است که اگر روسیه در مکزیک اقدام به تاسیس پایگاه  نظامی کند، این کار برای امریکا بسیار آزار دهنده خواهد بود. ما میدانم که هدف از ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان چیست و روسیه هیچگاه اجازه تحقق این هدف را نخواهد داد
  این دیپلمات بلند پایه روسی گفت که بعد از اینکه امریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی از ایران به زور خارج شد، این کشور یکبار دیگر در پی یافتن یک پایگاه نظامی جدید در منطقه برآمد و افعانستان گزینه خوبی برای حضور نظامی امریکایی ها در منطقه بود.
  وی تاکید کرد که امریکا با حضور نظامی اش در خاک افغانستان در تلاش است تا به روسیه، چین، ایران و پاکستان نزدیک باشد.
  کابلوف گفته است:با موجودیت این پایگاه ها، امریکا میتواند فقط در ظرف دو یا سه هفته یکصد هزار عسکر را در این پایگاه ها مستقر نماید. اما براساس پیمان امنیتی که میان افغانستان و امریکا امضا شده این کار تهاجم محسوب نمیشود. ما در اول نیز به افغانستان هشدار داده بودیم که امضای پیمان امنیتی پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت به خصوص اگر امریکا از این پایگاه ها علیه منافع ملی ما کار بگیرند. اما مقام های افغان گفتند که امریکایی ها تعهداتی را داشته اند، اما ما خوب میدانیم که تعهدات امریکایی ها چگونه هستند.
  کابلوف در رابطه به ریاست جمهور دونالد ترامپ گفت:ما امیدواریم که دونالد ترامپ یک رویکرد جدیدی را در قبال افغانستان روی دست گیرد. امیدواریم وی به چندین مسئله مهمی که باعث نگرانی روسیه و کشورهای منطقه به شمول چین، ایران و پاکستان شده است بپردازد.
  در رابطه به گروه طالبان کابلوف گفت:در نخست باید بگوییم که طالبان مشابه همدیگر نیستند، شاخه های زیادی با ایدئولوژی و مفکورهای متفاوت در صفوف طالبان وجود دارند. طالبان به همان لحن سخن میگفتند که امروز داعشی ها سخن میگویند.
  اما کابلوف تصریح کرد که رهبری فعلی طالبان و اکثریت از کسانی که در صفوف طالبان فعالیت دارند در واقع نیروهای محلی می باشند.

   ضمیر کابلوف اظهار داشت: من صلح را در آینده این کشور می‌بینم، اما باید شرایطی در این پیوند فراهم گردد.
  وی افزود: نخستین موضوع این است که یک آینده صلح آمیز باید امروز ساخته شود. اگر در کمک‌های بین‌المللی تغییری بوجود نیاید و این کمک‌ها به افغانستان منجر به تقویت دولت، اقتصاد و ارتش نشود، افغانستان هیچ آینده‌ای ندارد.

  او گفت: افغانستان در ۲۰ سال آینده از هم پاشیده می‌شود و ما بدنبال این اتفاق نیستیم و این برخلاف منافع کشور روسیه و تمامی منطقه است.

  کابلوف در بخش دیگری از این مصاحبه خاطر نشان کرد: این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد و ما بر این باور داریم اگر این سه عامل در کنار هم تقویت شوند، صلح در افغانستان ایجاد می شود و در غیر این صورت افغانستان از روی نقشه محو خواهد شد، جنگ همه علیه همه رخ خواهد داد و بخش‌های از کشور اعلام استقلال خواهند کرد.    

  مرتبط:

  اجلاس روسیه، چین و پاکستان در ارتباط حل بحران افغانستان
  سفیر روسیه در افغانستان: تماس ها با طالبان صرف بخاطرامنیت اتباع و ماموریت های دیپلماتیک روسیه می باشد
  پارلمان روسیه و افغانستان توافقنامه همکاری امضا می کند
  فراز و نشیب‌های روابط فرهنگی افغانستان و روسیه
  کری از روسیه، چین، ایران، هند و پاکستان خواست تا به روند صلح در افغانستان کمک کنند
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک