20:38 20 سپتمبر 2018

گام های دوستی روسیه و جاپان با رزمایش مشترک آغاز شد

© Sputnik / Vitaliy Ankov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

همزمان با تاکیدهای جاپان برای مالکیت بر جزایر کوریل جنوبی در اقیانوس آرام که در اختیار روسیه است، دو کشور با هدف کاهش تنش ها رزمایش دریایی مشترکی را در این اقیانوس آغاز کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در این رزمایش رزمناو آدمیرال تروبیتس ناوگان اقیانوس آرام روسیه و یک کشتی نظامی نفتکش و دو رزمناو جاپانی ازجمله ناو بالگردبر «هیوگا» شرکت دارند. 


شبکه تلویزیونی «راشاتودی» روز دوشنبه اعلام کرد: رزمایش نزدیک بندر مایزورو جاپان در ساحل اقیانوس آرام جریان دارد.
بخش نخست رزمایش شامل انجام ارتباطات و هماهنگی واحدهای دریایی است و در صورت شرایط مناسب جوی، بخش دوم شامل جست وجوی کشتی های گرفتار در توفان و امدادرسانی نیز برگزار می شود که تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت. 
مسکو همچنین در چارچوب همکاری های بیشتر با توکیو، خواستار اعزام واحدهای دریایی جاپان به بندر ولادی وستوک (خاور دور) روسیه برای یک ماموریت دوستانه شده است.
پیوندهای روسیه و جاپان بر اثر اختلاف های ارضی در مورد مالکیت جزایر کوریل جنوبی تیره بوده است.


روسیه حاکمیت خود را بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نمی داند و به نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی اسناد تعیین کننده شرایط بین المللی پس از جنگ دوم جهانی به عنوان موید آن تاکید می کند. 
روسیه به عنوان میراث دار شوروی در جنگ دوم جهانی 26 میلیون و 600 هزار کشته نظامی و غیرنظامی و همچنین ویرانی های گسترده ای را تحمل کرد به گونه ای که مسکو نیز در خطر سقوط قرار گرفت و از این رو شرایط کنونی را ناشی از اقدام های کشورهای آغاز کننده این جنگ از جمله جاپان می داند. 
از آغاز سال جاری میلادی تاکنون موضوع این جزائر چندین بار در دیدارهای سران و وزیران خارجه دو کشور از سوی طرف های جاپانی مطرح شده است.


با توجه به اینکه روسیه و جاپان هنوز پیمان صلح مربوط به پایان جنگ دوم جهانی را امضا نکرده اند، جاپان می خواهد با استفاده از فرصت مذاکرات آن، زمینه بازگشت جزایر کوریل را فراهم کند که با ثبات مواضع مسکو بی نتیجه مانده است. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک