04:56 23 اگست 2017

  دور نخست مذاکرات آستانه در باره سوریه به پایان رسید

  © AP Photo/ Sergei Grits
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 163 0 0

  با پایان یافتن دور نخست مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» که غیرمستقیم برگزار شد، هیأت‌های شرکت کننده محل مذاکره را ترک کردند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، دور نخست مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» پایتخت قزاقستان با حضور هیئت‌هایی از ایران، روسیه، ترکیه، دولت سوریه و گروه‌های معارضان، بعد از 2 ساعت به پایان رسید و هئیت ها محل نشست را ترک کردند.

  این مذاکرات به دلیل غیرمستقیم بودن درپی توافق روسیه و ترکیه، هیئت‌های دولت سوریه و معارضان در اتاق‌های جداگانه‌ای قرار گرفته و صحبت‌های انها از طریق یک میانجی به هم منتقل خواهد شد. این میانجی‌ها، نمایندگانی از ترکیه و روسیه هستند.

  استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و هیئت ایرانی در این میانجی‌گری حضور نداشتند.

  قزاقستان: بازگرداندن ثبات به سوریه، هدف مذاکرات آستانه

  «کایرات عبدالرحمانوف» وزیر خارجه قزاقستان بعنوان سخنران ابتدایی این مذاکرات با استقبال از حضور تمام طرف‌ها در آستانه، تاکید کرد هدف این نشست باید بازگردان صلح و ثبات به سوریه انجام شود.

  بشار جعفری: انسداد مرزهای ترکیه لازمه مبارزه با تروریسم در سوریه

  «بشار جعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل و رئیس هیئت دولت در این مذاکرات تاکید کرد هدف نشست آستانه برقراری آتش‌بس فراگیر و پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه البته بجز برای گروه‌های تروریستی از جمله «داعش» و «جبهة النصره» می‌باشد.

  وی همچنین تصریح کرد مبارزه با تروریسم در سوریه نیازمند بسته شدن مرزها با ترکیه بوده و با وجود تثبیت آتش‌بس اما میان گروه‌هایی که توافق آتش‌بس را امضا کرده و گروه‌هایی که راغب به پیش‌رفتن به سمت آشتی ملی هستند، اختلاف وجود دارد.

  معارضان: بشار اسد باید کنار برود

  «محمد علوش» رئیس هیئت معارضان در این نشست با بیان اینکه خواستار تقسیم قدرت سیاسی نیستند گفت روسیه باید به دولت سوریه فشار بیاورد تا آتش‌بس را در سراسر این کشور برقرار کرده و تصمیمات پایانی در آستانه باید بر اساس حسن نیت به دست آیند.

  علوش در ضمن اظهارات توهین‌آمیز علیه ایران، ضمن درخواست خروج مستشاران نظامی ایرانی از سوریه تاکید کرد خواستار اجرای بندهای قطعنامه 2254 سازمان ملل درباره انتقال سیاسی قدرت و برکناری «بشار اسد» (رئیس جمهور سوریه) هستند.

  روسیه: داعش و النصره باید شکست داده شوند

  «الکساندر لاونتریف» رئیس هئیت مسکو در این نشست و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه طی این نشست گفت بعد از شکست دادن گروه‌های تروریستی داعش و النصره در مناطق مختلفی سوریه، می‌توان در این کشور تغییراتی ایجاد کرد.

  لاونتریف با اشاره به لزوم پایبندی طرف‌ها به آتش‌بس و گروه‌هایی که توافق فراگیر را امضا کردند، ابراز امیدواری کرد در مذاکرات آستانه جو مناسبی برای هموار کردن راه جهت ادامه دستاوردهای مذاکرات «ژنو» ایجاد شود.

  امریکا: به راهکار سیاسی در سوریه متعهدیم

  «جورج کارول» سفیر امریکا در قزاقستان که بعنوان ناظر در مذاکرات آستانه شرکت کرده، گفت واشنگتن به حصول راهکار سیاسی برای بحران سوریه و شامل شدن هرچه بیشتر گروه‌های معارض متعهد است.

  کارول همچنین افزود ماه آینده نشستی در «ژنو» برای بررسی بحران سوریه برگزار خواهد شد.

  ایران: لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه و قطع انتقال سلاح به تروریست‌ها

  «حسین جابری انصاری» معاون عربی افریقایی رئیس جمهور و رئیس هیئت ایران در نشست آستانه نیز با تاکید مجدد بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و استقلال سوریه، از جامعه جهانی خواست تا از انتقال تسلیحات به تروریست‌های سوریه جلوگیری کند.

   

   

  مرتبط:

  امروز مذارکرات بین المللی به خاطر سوریه در آستانه آغاز می گردد
  اجلاس آستانه می‌تواند تأثیر مثبتی بر حل بحران سوریه بگذارد
  مذاکرات سوری سوری در آستانه
  مذاکرات صلح آستانه در مورد سوریه
  روسیه امریکا را برای شرکت در مذاکرات آستانه دعوت کرده است
  ضرورت شرکت امریکا و ملل متحد در گفتگوی آستانه
  نماینده ملل متحد در گفتگو آستانه شرکت می نماید
  لاوروف: روسیه خواستار شرکت نمایندگان امریکا و سازمان ملل در نشست آستانه است
  کرملین دعوت از امریکا در نشست آستانه را تائید نکرد
  مذاکرات در مورد فرمت اجلاس آستانه هنوز تکمیل نشده است
  روسیه دولت ترامپ را به مذاکرات درمورد سوریه به آستانه دعوت کرده است
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک