17:27 18 جولای 2019
سئول مقامات کوریای شمالی را متهم به ترور کیم جونگ نام کرد

سئول مقامات کوریای شمالی را متهم به ترور کیم جونگ نام کرد

© AFP 2019 / Toshifumi Kitamura
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 11

مقام‌های کره‌جنوبی می‌گویند که افراد مظنون در پرونده قتل برادر رهبر کره‌شمالی به مقام‌های امنیتی و خارجه کره‌شمالی مرتبط هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل رویترز، مقامات امنیتی و اطلاعاتی کوریای ‌جنوبی مدعی شده‌اند که مظنونین تحت پیگرد در قتل «کیم جونگ‌نام» برادر ناتنی رهبر کوریای‌شمالی به مقام‌های وزارت خارجه و سازمان‌های امنیتی این کشور مربوط بوده‌اند. 

یکی از مقام‌های کوریای ‌جنوبی در این‌باره گفت:« در میان هشت مظنون این پرونده، چهار تن از افراد وزارت امنیت و دو تن نیز  از مسئولان وزارت خارجه هستند.» 

کیم جونگ نام، مسن‌ترین برادر ناتنی «کیم جونگ‌اون» رهبر کوریای ‌شمالی، ۱۳ فوریه در میدان کوالالامپور بیهوش شد و در راه رسیدن به بیمارستان درگذشت. او در میدان کوالالامپور مورد حمله دو زن قرار گرفت. یکی از آنها پارچه‌ای را روی صورت او کشید که گفته می‌شود به ماده سمی آغشته بود.

پلیس مالزیا اعلام کرده که بر روی صورت و چشم برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی، بقایای گاز سمی VX  یافت شده و این نشان می‌دهد که او توسط این ماده شیمیایی خطرناک به قتل رسیده است. این گاز در سلاح‌های شیمیایی کشتار جمعی به کار می‌رود.    

مرتبط:

مالزیا تایید کرد که گاز VX باعث مرگ کیم جونگ نام شده است
قاتل کیم جونگ نام: فکر میکردم که این یک شوخی است
تلاش برای ورود به سردخانه که جسد کیم جونگ نام نگهداری میشود
مالزیا خواهان استرداد چهار منظون قتل کیم جونگ نام از کوریای شمالی شد
وزارت خارجه مالزیا سفیر کوریای شمالی را به پیوند به قتل کیم جونگ نام احضار کرد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر