13:23 19 نوامبر 2017
  پاکستان

  در نزدیکی مرز افغانستان پنج سرباز ارتش پاکستان کشته شدند

  © AP Photo/ B.K. Bangash
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 17512

  روابط عمومی ارتش پاکستان صبح دوشنبه اعلام کرد پنج نفر از سربازان این کشور بر اثر حمله شبه نظامیان در منطقه قبایلی 'مُهمند ایجنسی' در نزدیک مرز افغانستان کشته شدند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در این بیانیه آمده است که نیروهای پاکستان نیز در مقابل پاسخ محکمی به این حمله دادند.
  این درگیری در شرایطی رخ داده است که روابط میان پاکستان وافغانستان بعد از حملات تروریستی هفته های گذشته در پاکستان، همچنان متشنج است و پاکستان ضمن متهم کردن افغانستان به  اینکه گروه های تروریستی و شبه نظامی، پناهگاه های امن در این کشور دارند و حملات خود علیه پاکستان را در خاک افغانستان طراحی می کنند، همچنان گذرگاه های مرزی اصلی خود با افغانستان(گذرگاه مرزی چمن و تورخم) را بسته نگاه داشته است.


  با وجود درخواست های مکرر دولت و ارتش افغانستان از پاکستان برای بازگشایی این گذرگاه های مرزی، پاکستان هنوز اقدامی انجام نداده است.
  این گذرگاه های مرزی حدود سه هفته پیش و بعد از حمله تروریستی مرگبار به زیارتگاهی در جنوب ایالت سند پاکستان که حدود 80 کشته برجای گذاشت، مسدود شد.
  افغانستان طی روزهای گذشته دست کم دو بار سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده و مراتب نارضایتی خود را از مسدود ماندن مرزها و بسته شدن راه تجارت میان دو کشور اعلام کرده است.
  از سوی دیگر افغانستان بر این باور است که پاکستان با مسدود کردن مرزها، راه را بر آن دسته از مهاجران افغانستان که قصد بازگشتن از پاکستان به کشورشان را دارند، بسته است.
  عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان روز گذشته اعلام کرد اگر پاکستان مرزها را بازگشایی نکند، افغانستان چاره ای جز استفاده از بالگرد برای بازگرداندن اتباع خود که پشت دروازه های مرزی پاکستان سرگردان شده اند، نخواهد داشت.
  مرزهای چمن و تورخم از پرتردد ترین نقاط میان پاکستان و افغانستان است و همه روزه تعداد زیادی از کامیون ها و مردم به ویژه از مردم افغانستان برای تجارت و یا استفاده از امکانات درمانی در پاکستان، از این گذرگاه های مرزی تردد می کنند.

  مرتبط:

  دولت افغانستان تعدادی از زندانی‌های پاکستانی را به دولت پاکستان تحویل داد
  مدغم کردن مناطق قبایلی پاکستان در ایالت «خیبرپختونخوا» در ۵ سال آینده
  سخنگوی عبدالله: گروه‌های تروریستی در پاکستان تغذیه و مدیریت می‌شوند
  پاکستان حملات تروریستی در کابل را محکوم کرد
  غنی با نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان دیدار کرد
  زاخیلوال: هدف پاکستان وارد کردن فشار اقتصادی به افغانستان است
  سفیر پاکستان در کابل توسط جنرال مراد احضار شد
  احضار پی‌هم سفیر پاکستان در کابل
  سفیر پاکستان در کابل برای دومین‌بار احضار شد
  افغانستان از پاکستان در سازمان تجارت جهانی شکایت می‌‌کند
  مذاکرات پاکستان و افغانستان در مورد هراس افگنی آغاز می شود
  کمک اردوی ملی به فراریان حملات راکتی پاکستان
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک