03:07 22 جنوری 2018
  خشم اردوغان در پیوند به اخراج وزیرانش از هالند

  خشم اردوغان در پیوند به اخراج وزیرانش از هالند

  © AFP 2018/ Adem Altan
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 10

  اردوغان گفته است که پس از لغو مجوز فرود هواپیمای چاووش‌اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه به هالند، هالندی‌ها را «بقایای نازی‌ها» و «فاشیست» نامیده بود.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، رجب طیب اردوغان، رییس‎جمهور ترکیه در سخنرانی‎اش به روز یک‌شنبه گفته است که هالند بهای رفتارش با دو وزیر ترکی در اخراج آنها از این کشور را پرداخت خواهد کرد.

  اردوغان گفته است که پس از لغو مجوز فرود هواپیمای چاووش‌اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه به هالند، هالندی‌ها را «بقایای نازی‌ها» و «فاشیست» نامیده بود. اردوغان پیش از این گفته‌ها، دولت آلمان را نیز «نازی» خطاب کرده بود.

  این درحالی‌ست که فاطمه بیتول سایان کایا، وزیر خانواده پس از آن از هالند بیرون ساخت شد که مانع سخنرانی وی به یک گردهمایی در شهر روتردام هالند شد.

  اردوغان گفته است: « اگر هلند می‌خواهد روابط دو کشور را فدای انتخابات روز چهارشنبه خود کند، بداند که تاوان این کار را نیز خواهد پرداخت.»

  وی می‌افزاید: «مقامات هلند یاد خواهند گرفت که مفهوم دیپلماسی چیست.»

  وی اضافه کرد که این اقدامات بی پاسخ نخواهند ماند.

  اردوغان با اشاره به سگ‌ها، اسپ‌ها و آبپاش که از سوی حکومت هالند به خاطر از هم پاشیدن تظاهر کننده‌گان طرفداران ادوغان در شهر روتردام، گفت که اگر شما اسپ‎ها، سگ‌ها را بر شهرواندان ما رها می‎کنید، شما باید پاسخ بدهید.

  مقام‌های هالند گفته بودند که جلوگیری از سفر چاووش‌اغلو به دلیل خطر برای نظم و امنیت عمومی صورت گرفته است.    

  مرتبط:

  اردوغان هالند را «جمهوری کیله» نامید
  نخست وزیر هالند حاضر به عذرخواهی از ترکیه نشد
  خط سرخ هالند به ترکیه
  معترضان ترک با پولیس هالند درگیر شدند
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک