11:42 24 نوامبر 2017
  شدت نبرد در موصل

  شدت نبرد در موصل

  © AP Photo/ Anja Niedringhaus
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 133 0 0

  نبرد نیروهای عراق با داعش در این شهر همچنان خانه به خانه ادامه دارد و نیروهای حکومتی به مسجد النوری نزدیک ‌تر شده‌اند، جایی که داعش اعلام خلافت اسلامی کرد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، همزمان با شدت نبرد میان نیروهای عراقی و جنگجویان داعش در شهر کهنۀ موصل، هزاران تن از این شهر فرار کردند.

  نبرد نیروهای عراق با داعش در این شهر همچنان خانه به خانه ادامه دارد و نیروهای حکومتی به مسجد النوری نزدیک ‌تر شده‌اند، جایی که داعش اعلام خلافت اسلامی کرد.

  گفتنی‏ست که ۶۰۰ هزار تن هنوز هم در این شهر گیرمانده‎اند، اما هزاران تن دیگر توانسته‎اند که از این شهر فرار کنند.

  یک مرد کهن سال به آژانس خبر رسانی رویترز گفته است: "ما برای ۲۵ روز گیر مانده بودیم. نه آب بود و نه غذا. همه در حال مردن هستند و آنها باید ما را از اینجا نجات دهند."

  فرماندهان ارتش عراق گفته‎اند که پیشروی نیروهای نظامی این کشور به خاطر تراکم جمعیت در کوچه‌های پر جمعیت موصل به کندی انجام می‌شود، اما با این حال توانسته‌اند که بخش‌های دیگری در محلۀ باستانی شهر را از داعش پس گیرند.

  نبرد در مناطق شهر کهنۀ موصل به سخت‌ ترین مرحله‌اش رسیده است و نیروهای ائتلاف برای بازپس‎گیری کامل این شهر نیروهای عراقی را حمایت می‎‏کنند، اما حضور صدها هزار غیرنظامی، کار را به مراتب پیچیده کرده است.

  نیروهای عراق در اوایل زمستان سال جاری بخش شرقی موصل را تصرف کردند، اما بخش قدیمی و باستانی شهر در غرب واقع است.

   

  نیروهای عراقی پیش از این نیز مناطق کلیدی غرب موصل از جمله میدان هوایی، ایستگاه راه آهن و ساختمان‎های دولتی به تصرف شان در آورده‎اند.

  مرتبط:

  60% مناطق غربی موصل از چنگ داعش آزاد شده است
  عملیات آزادسازی موصل وارد مرحله نهایی خود شده است
  گروه تروریستی داعش دوباره از سلاح های شیمیایی در موصل استفاده کردند
  کشف یک گور دسته جمعی دیگر در موصل
  پیشروی های جدید نظامیان عراق به سوی غرب موصل
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک