08:36 18 اکتوبر 2017
  Президент РФ Владимир Путин на Международном арктическом форуме Арктика - территория диалога в АрхангельскеУчастники арктической экспедиции Кара-зима 2015

  پوتین : تشنجات داغ بین روسیه و امریکا را باید در سرد ترین نقطه دنیا یعنی آرکتیک سرد ساخت، در غیر آن عواقب اش برای جهان در مجموع وخیم خواهد بود

  © Sputnik/ Alexei Druzhinin © Sputnik/ Valeriy Melnikov
  1 / 2
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  سمیع الله پویا
  0 37990

  در آرکتیک جای برای تشنجات وجود ندارد


  "آرکتیک — فضای دیالوگ "

  درین هفته فورم "آرکتیک — فضای دیالوگ"در شهر ارخانگلس روسیه با شرکت سه رییس جمهور کشور های روسیه و.و. پوتین، فنلاند (Sauli Väinämö Niinistö) و ایسلند Guðni Thorlacius Jóhannesson دایر گردید. در این فورم همه ساله مقامات دولتی کشور ها به مقصد حل پرابلم های قطب شمال گرد هم جمع می گردند. از آوان این نشست، قبل از اینکه رهبران کشور ها در تریبون تالار تیاتر و درام ارخانگلسک حضور بیابند، مشاجرات داغ در درون تالار در گرفت. وزیر خارجه ناروی از نفوذ حضور نظامی روسیه در زون آرکتیک نا راحتی خود را ابراز نمود. تعدادی از حاضرین این نشست نارضایتی های خود را در مورد تاثیرات منفی حضور روسیه در آرکتیک از لحاظ کثیف شدن طبیعت و محیط نیز اظهار نمود.
  رییس جمهور پوتین با درک نا راحتی های اعضای مجلس با روحیه نرم و مسالمت آمیز برخورد نموده، اظهار نمود: باوجودیکه 3/1 ساحه آرکتیک به فدراسیون روسیه تعلق می گیرد ، اما ما می خواهیم که این منطقه جهان را به فضای همکاری های مشترک مبدل نماییم. استفاده از پتانسیل عظیم این منطقه صرف با درنظر داشت نگهداری از تنوعات بیولوژیکی و حفاظت محیط و همچنان توجه لازم به باشنده گان آن ممکن بوده می تواند. آغوش روسیه کاملا برای همکاری باز است ، تامین پروژه یمال که در آینده نزدیک استخراج گاز مایع به 16،5 ملیون تن گاز در سال میرسد، درین پروژه 7 شرکت جهان سهیم گردیده. پروژه "راه بحری شمال" که فعلآ 1،4 ملیون تن بار را انتقال می دهد، تا سال 2030 ظرفیت آن به 30 ملیون تن خواهد رسید، که قادر است به نفع کشور های مختلف قرار گیرد: در آنجا شرایط مهیا برای گذشت کشتی ها در نظر گرفته شده. تنها روسیه درچوکات پروگرام آرکتیک در نظر دارد تا 150 پروژه را به مبلغ مجموعی یک ترلیون ربل سرمایه گذاری نماید. رییس جمهور پوتین توزیع نمود که تنها از درک آرکتیک روسیه 10 % عاید خالص داخلی خود را تامین می کند. در اخیر صحبت خود پوتین یک نتیجه گیری کوتاه و پر مفهوم نمود. به حاضرین جلسه گوشزد نمود که در آرکتیک جای برای تشنجات وجود ندارد.
  مورد قابل تذکر دیگر در این فورم سوال مطرح شده از جانب گرداننده مجلس بود که با تخلف از آجندای این نشست نماینده CNBC که گرادننده مجلس بود، پوتین را مجبور ساخت تا از مناسبات روسیه و امریکا سخن بگوید: وی از پوتین سوال نمود: چطور امکان دارد که شماامید همکاری را در آرکتیک با امریکایان داشته باشید، در صورتیکه پرابلم های اوکراین و کریمه لاینحل باقی مانده ، تحریمات امریکا علیه روسیه هم باقی مانده و در امریکا در مورد مداخلات روسیه در انتخابات ریاست جمهوری هنوز سوالات زیادی باقی مانده ؟
  جواب پوتین و تبصره مکمل را در مورددر ذیل کلیک کنید و بشنوید:


  پوتین مذاخ نمیکند، تشنجات داغ بین روسیه و امریکا را باید در سرد ترین نقطه دنیا یعنی آرکتیک سرد ساخت، در غیر آن عواقب اش برای جهان در مجموع وخیم خواهد بود!

   

   

  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک