11:32 22 جولای 2018
قلیچدار اوغلو: شورای عالی انتخابات مشروعیت رفراندوم را زیر سوال برد

قلیچدار اوغلو: شورای عالی انتخابات مشروعیت رفراندوم را زیر سوال برد

© Fotolia / Tolgaildun
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 01

رهبر بزرگ‌ترین حزب اپوزوسیون ترکیه پس از اعلام نتایج غیررسمی رفراندوم اخیر در این کشور گفت: شورای عالی انتخابات با تصمیم اخیر خود رفراندوم را به یک رأی‌گیری بحث‌برانگیز تبدیل کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، قلیچدار اوغلو، یکی از رهبران «کمپین نه» در رفراندوم اخیر پس از برگزاری نشست فوق‌العاده حزب مردم جمهوری‌خواه در اعتراض به روند رأی‌گیری گفت: این رفراندوم در شرایط نابرابری برگزار شد اما ما تمام تلاش خود را کردیم. قانون اساسی نباید برای یک نفر و یا یک حزب باشد بلکه باید به گونه‌ای باشد که خطاب به ۸۰ میلیون نفر باشد.
وی ادامه داد: این رفراندوم نشان داد که نزدیک به ۵۰ درصد از مردم ترکیه با آن مخالف اند. قانون اساسی جدید خطاب به حدود نیمی از جامعه نیست.
قلیچدار اوغلو اضافه کرد: احترام به رأی مردم همواره پابرجاست اما نباید یک نهاد فراتر از قوانین و تصمیمات پارلمان رفتار کند. شورای عالی انتخابات با اعلام این که صندوق‌های رأی که مسدود نشده‌اند، قابل تایید هستند، قوانین را زیر پای گذاشت.
او افزود: زمانی که یک مسابقه برگزار می‌شود نباید وسط بازی قوانین حاکم تغییر یابد اما شورای عالی انتخابات بعد از باز شدن آراء قوانین را تغییر داد و بر رأی مردم سایه افکند. ما این مسأله را تا آخرین مرحله پیگیری خواهیم کرد. شورای عالی انتخابات مشروعیت رفراندوم را زیر سوال برد.
حزب مردم جمهوری خواه درست پس از اعلام نتایج اولیه رأی گیری با اعتراض به تصمیم شورای عالی انتخابات اعلام کرد که این حزب به ۳۷ درصد از صندوق‌های رای معترض است.

 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک