13:14 18 نوامبر 2017
  Saudi Arabia, Riyadh

  عضویت عربستان در کمیسیون زنان، سیلی محکم به زنان بود

  © Sputnik/ Alexandr Uriev
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 38 0 0

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، عضویت عربستان سعودی در کمیسیون مقام زن در سازمان ملل، صدای رسانه‌های غربی را هم درآورده است.

  سی‌ام فروردین بود که در اقدامی جنجالی، عربستان سعودی به عضویت 4 ساله کمیسیون مقام زن سازمان ملل درآمد.
  کمیسیون مقام زن، زیر مجموعه شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل است و در این رای‌گیری 12 عضو جدید آن انتخاب شدند تا عضویت 4 ساله آنها از سال 2018 آغاز شود.
  عربستان سعودی در این رای‌گیری 47 رای مثبت از کل مجموع 54 رای را به دست آورد.
  جنجالی بودن عضویت عربستان سعودی در این کمیسیون تا حدی بود که رسانه آمریکایی هم از این اقدام انتقاد کرده و آن را «سیلی به صورت حقوق زنان» توصیف کرده است.
  واشنگتن پست نوشت: «عربستان سعودی که در آن زنان اجازه رانندگی ندارند، به عنوان عضو کمیسیون مقام زن سازمان ملل انتخاب شد».
  این رسانه آمریکایی در ادامه این مطلب تاکید کرده که این اقدام «به سیلی زدن به صورت حقوق زنان شبیه است».
  واشنگتن پست نوشت: «کمیسیون خودش را یک "نهاد جهانی بین دولی که انحصارا به ترویج برابری جنسیتی و ترویج جایگاه زنان می‌پردازد"، توصیف می‌کند (اما) در عربستان سعودی،‌ زنان اجازه رانندگی کردن خودروهایشان را ندارند».
  در ادامه این مطلب از کشورهایی که به عضویت عربستان سعودی در کمیسیون مقام زن رای دادند، انتقاد شده است.
  واشنگتن پست نوشت: «برخی کشورها از قبیل بریتانیا و سوئد رد نکرده‌اند که آنها به عضویت عربستان سعودی رای دادند. در سوئد که موطن "سیاست خارجی فمینیستی" است، وزیر خارجه آن به این موضوع اشاره نمی‌کند که آیا کشورش از عضویت عربستان در کمیسیون مقام زن حمایت کرده یا نه».
  این رسانه در ادامه به مواضع وزیر خارجه بلژیک درباره عضویت این کشور در کمیسیون مقام زن اشاره کرده است.
  نخست وزیر بلژیک با ابراز پشیمانی از رای مثبت این کشور به عضویت عربستان در کمیسیون مقام زن تاکید کرد در صورتی که این رای گیری تکرار شود «قطعا» حمایتی از عربستان سعودی نمی‌کند.

  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک