07:59 22 نوامبر 2017
  قطر

  عربستان سعودی شهروندان قطر را از ورود به مسجدالحرام منع کرد

  © AFP 2017/ STRINGER
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  134701

  روزنامه های دوحه امروز یکشنبه (۲۱ جوزا) نوشته اند، که عربستان در آخرین اقدام خود بر علیه قطر، از وارد شدن زایران این کشور به داخل مسجدالحرام جلوگیری کرده است.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از جمهور؛ روزنامه های دوحه امروز یکشنبه (۲۱ جوزا) نوشته اند، که عربستان در آخرین اقدام خود بر علیه قطر، از وارد شدن زایران این کشور به داخل مسجدالحرام جلوگیری کرده است.
  علی بن صمیخ المری مسئول کمیسیون حقوق بشر قطر هم گفته است، که مسئولان سیاسی سعودی پس از قطع رابطه کامل با این کشور، شهروندان قطری را اجازه ورود به مسجدالحرام ندادند.
  مراسم حج عمره فعلا در بیت الله شریف جریان دارد و تمام مسلمانان جهان هم اکنون در مکه معظمه و شهرهای نزدیک آن بسر می برند؛ اما بنا به گزارش های رسیده؛ مقامات امنیتی و حج عربستان سعودی، از شهروندان قطری خواسته اند تا هر چه زودتر خاک این کشور را ترک نمایند.


  دولت قطر در واکنش به این اقدام سعودی، این برخورد تبعیض آمیز را خلاف ارزش های اسلامی و انسانی دانسته و آن نقض مسلم توافقنامه های بین المللی در آزادی افراد برای انجام فرایض دینی و مذهبی شان عنوان کرده است.
  هم اکنون مرزهای دریایی، هوایی و زمینی عربستان، بحرین و امارات به روی قطر بسته شده و تمامی داد و ستدهایی که تا پیش از این بین این کشورها جریان داشت؛ به کلی قطع گردیده است.
  قطر خواستار گفتگو با عربستان برای حل این مساله شده؛ اما به نظر می رسد که ریاض تصمیم خود را برای مخالفت با دوحه جدی تر از آنچه تصور می شد گرفته است.
  به اندازه ای که حتا احتمال حمله ایتلاف عربی به این کشور و تغییر نظام شاهی قطر نیز دور از ذهن نیست. اعزام نیروی نظامی ترکیه به این کشور، که از نظر ایدیولوژی سیاسی با قطر هم سو می باشد؛ مصداق بارز خطر جنگ احتمالی در این کشور است.    

  مرتبط:

  وزیر خارجه آلمان: احتمال جنگ در قطر وجود دارد
  گفتگوی تلفونی وزرای خارجه امریکا و ترکیه درباره اوضاع سوریه و قطر
  قطر: با شهروندان کشور های که روابط دیپلماتیک شان را قطع کردند مقابله به مثل نمی کنیم
  وزیر امور خارجه قطر انتقاد ترامپ را عجیب می داند
  بحران قطر ممکن است به جنگ منتهی شود
  وزیر امور خارجه آلمان: وضعیت در رایطه با قطر منجر به جنگ در منطقه خواهد شد
  روسیه قطر را در برون رفت از بحران کمک می کند
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک