15:50 22 نوامبر 2017
  سخنگوی اردوغان: ترکیه مثل سابق خواستار کناره گیری اسد است

  وزارت خارجه ترکیه سفیر امریکا را فراخواند

  © Fotolia/ Tolgaildun
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 98611

  در پی صدور حکم بازداشت محافظان رجب طیب اردوغان از سوی دولت امریکا، وزارت خارجه ترکیه امروز جمعه (۲۶ جوزا) سفیر این کشور را احضار کرد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از جمهور؛ وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده است، که سفیر ایالات متحده امریکا در انقره، پس از صدور حکم بازداشت محافظان اردوغان رییس جمهوری این کشور، فراخوانده شده است.
  به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ جان باس، امروز پس از احضار به وزارت خارجه ترکیه، به صورت کتبی و شفاهی، اعتراض این کشور مبنی بر صدور این حکم را دریافت کرده است.
  دولت ترکیه با اعتراض به این حکم گفته است که اقدام امریکا درست نبوده و این حکم مبنای حقوقی ندارد.


  اردوغان هم که به صراحت لهجه مشهور است گفته:- "این چه قانونی است؟ اگر محافظان من قادر نباشند که از من محافظت کنند و این اجازه به آنها داده نشود؛ چرا باید آنها را با خود به امریکا ببرم؟".
  ماه گذشته و در جریان سفر اردوغان رییس جمهوری ترکیه و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه این کشور به امریکا، برخی از معترضین که گفته می شود کُردتبار بودند؛ با تظاهرات در برابر سفارت ترکیه در واشنگتن، بر ضد او شعار دادند.
  پس از آن؛ محافظین اردوغان و چند کارمند سفارت ترکیه وارد عمل شده و به شدت با معترضین برخورد فیزیکی کرده و چند تن از آنها را مورد لت و کوب قرار دادند.
  این اقدام از نظر امریکا نقض حقوق بشر و یک کار خلاف قوانین امریکا بوده که نباید در خاک این کشور صورت می گرفت و از همین رو؛ با پیگیری های دادستانی این کشور، دیروز حکم بازداشت محافظین اردوغان به اتهام حمله به معترضین صادر گردید که واکنش تند ترکیه را به همراه داشت.
  ماه گذشته سفیر ترکیه به همین علت به وزارت خارجه امریکا در واشنگتن فراخوانده شده بود.
  سفر رییس جمهور اردوغان به هدف استرداد فتح الله گولن روحانی مخالف او به امریکا انجام شد و به نظر می رسد که نتیجه ای هم در بر نداشته است.
  گولن از مخالفین دولت فعلی ترکیه است که متهم به راه اندازی کودتای سال ۲۰۱۶ برای براندازی دولت اردوغان است و فعلا در پنسیلوانیای امریکا زندگی می کند.

  مرتبط:

  سفیر امریکا به وزارت خارجه ترکیه فراخوانده شد
  هیأت نظامی ترکیه عازم قطر شد
  ترکیه به سپر هوایی و راکت های S-400 اشد ضرورت دارد
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک