21:23 24 جون 2018
شکست داعش در منطقه و آغاز عصر جدید

شکست داعش در منطقه و آغاز عصر جدید

© REUTERS / Ahmed Jadallah
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30

تحلیلگر مسایل سیاسی لبنانی در مورد شکست های پی در پی داعش در منطقه گفت: عصر جنگ‌های داخلی و بی ثباتی در کشورهای غرب آسیا بسر آمده و عصر جدیدی شروع شده عصری که در آن استقلال ملی و پیروزی بر طرح‌های استعماری است.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر محمود حیدر تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگویی با تسنیم در مورد شکست داعش در جنگ ها گفت: بدون تردید ایجاد القاعده و فرزندانش مثل داعش به خودی خود پای به عرصه تحولات منطقه نگذاشته اند. در حقیقت، این گروه های تروریستی درارتباط با درگیری ها و اختلافات بین المللی ایجاد شده اند. اینکه گفته می شود القاعده در ارتباط با غرب بویژه آمریکاست، سخنی درستی است که بر اساس اطلاعات دقیقی استوار است. جنگ و نا آرامی های که طی 10 سال گذشته بر غرب آسیا حاکم بوده سبب شده است تا آمریکا تجربه جنگ های نیابتی را پیدا کند. این جنگ ها خسارات فراوانی به بار آورد و سیاست خارجی آمریکا تاثیرات زیادی به جای گذاشت. وی ورود "دونالد ترامپ" به قصر سفید را در راستای تلاش آمریکا برای بازگشت به قدرت از دست رفته در عرصه جهانی و منطقه غرب آسیا دانست و گفت: داعش و جبهه النصره ابزارهای واشنگتن دراین راستا هستند. دراینجا باید گفت استفاده از این گروه ها در اصل یک طرح شکست خورده است چراکه آنها در میان ملت های مسلمان جایگاه مناسبی ندارند البته این درست است که گروه های تروریستی توسط برخی دولت ها حمایت می شوند و عناصر آنها در برخی جوامع تحت ظلم و فشار پرورش یافته اند و از ایدئولوژی وحشیانه و تروریستی برخوردارند. با وجود این، گروه های مزبور مشروعیت خود را از دست دادند. به همین دلیل، شاهد شکست های پیاپی این گروه ها هستیم.
وی با بیان اینکه استفاده از گروه های تروریستی در ارتباط با طرح خاورمیانه بزرگ آمریکاست اظهار داشت: پیروزی تروریست های به معنای موفقیت طرح جدید واشتنگتن در منطقه است و عقب نشینی از هریک از آنها به معنای عقب نشینی از دیگری است. در عرصه بین المللی و منطقه ای شرایطی بوجود آمد که آمریکا و متحدانش مجبور شدند از طرح های خود در منطقه غرب آسیا دست بردارند. در مقابل، ائتلاف روسیه با محور مقاومت سبب شد تا این ائتلاف در برابر طرح های آمریکا و متحدانش بایستد و منطقه را در تعیین مسیر خود کمک کند. درحقیقت، این ائتلاف بود که در برابر طرح های استعماری جدید آمریکا ایستاد و از اجرایی شدن آنها جلوگیری کرد.
این کارشناس تحولات سیاسی منطقه با تاکید بر شکست طرح های آمریکا در غرب آسیا توسط محور مقاومت ، تصریح کرد: محور مقاومت توانست گروه های تروریستی را مجبور سازد تا در برابر خواسته های مقاومت سر تسلیم فرود آورند. در مجموع، بنده معتقدم عصر جنگ های داخلی و بی ثباتی در کشورهای غرب آسیا بسر آمده و عصر جدیدی شروع شده عصری که در آن استقلال ملی و پیروری بر طرح های استعماری است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک