03:46 27 جنوری 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
120
ما را در دنبال کنید

سفیر روسیه در بریتانیا اعلام نموده است که قضیه اسکریپال یک اقدام تحریک‌آمیز است که توسط ارگان‌های استخباراتی بریتانیایی انجام شده است.

به گزارش اسپوتنیک، الکساندر یاکوونکو، سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار روسیه در بریتانیا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسی NTV گفت: "از همکاری با ما خودداری می‌کنند، هیچ معلومات و صورت حسابی به ما ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل به این نتیجه می‌رسیم که این یک اقدام تحریک‌آمیز ارگان‌های استخباراتی است".

سفیر روسیه همچنان خاطر نشان ساخت که در حال حاضر بنابر دو دلیل "بریتانیا در وضعیت بسیار دشوار" قرار دارد. به گفتهٔ وی، دلیل اول بیرون‌شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا است.

وی افزود: "اگر متوجه شده باشید، در بروکسل هنگامی که اعلامیهٔ اسکریپال روی کار بود، درمورد موضوع بریکزیت هیچ چیزی گفته نشد. در آن زمان تعهدات بسیار مهم مبنی بر مذاکرات آینده بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا، صورت گرفت. یعنی موضوع به تاریکی رفت و بریتانیایی‌ها در این مورد تقریباً تمام شرایط اتحادیهٔ اروپا را پذیرفتند".

به گفتهٔ سفیر روسیه، دلیل دوم عبارت از نقش بریتانیا در "اتحادیهٔ غربی" می‌باشد. به عقیدهٔ سفیر روسیه، پس از تصویب مفهوم امنیت ملی، لندن مسوولیت رهبری در موضوع بازدارندگی مسکو را به عهده گرفت.

الکساندر یاکوونکو گفت: "برای بازداشتن روسیه، به یک تحریک قوی نیاز است. برای اینکه این موضوع هم مورد حمایت پارلمان و هم مورد حمایت مردم قرار بگیرد، بریتانیایی‌ها چنین یک اقدام تحریک‌آمیز را سازماندهی نمودند تا حمایت پارلمان و مردم را حاصل نمایند".

سفیر روسیه خاطر نشان ساخت که بریتانیا نمی‌تواند اطلاعات "قضیه اسکریپال" را پنهان کند. وی گفت که بریتانیایی‌ها برای این کار شان جوابگو خواهند بود.

سفیر روسیه در لندن در اخیر افزود: "ما فعلاً در حال انتخاب روش هستیم، اینکه کدام راه را در پیش بگیرم".

سرگئی اسکریپال، جاسوس بریتانیا و یولیا ، دخترش روز ۴ مارچ در شهر سالزبری بریتانیا مسموم شدند. طرف بریتانیایی ادعا می کند که دولت روسیه در مسمومیت اسکریپال با ماده А234 دست داشته است اما مسکو این اتهام را اکیدا رد می کند. به دنبال بریتانیا ، چندین کشورعضو اتحادیه اروپا و همچنین امریکا، کانادا، نروژ، اوکراین ودیگر کشورها تصمیم گرفتند در رابطه با قضیه سالزبری شماری از دیپلمات های روسی را اخراج کنند.

 

مرتبط:

کارشناس روس: مسمومیت سرگئی اسکریپال می تواند کار خود انگلیس باشد
امتناع سفیر بریتانیا در نشست در مورد مسمومیت اسکریپال
امریکا و متحدان اش ۱۵۱ دیپلومات روس را در پیوند با قضیه مسمومیت اسکریپال اخراج کرده اند
پولیس لندن مکان احتمالی مسمومیت اسکریپال را اعلام کرد
دختر مرده سکریپال زنده شد
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر